ریگای ئاشتی

همه ي نوشته هايم تقديم به :کرد و کردستانی

نتايج نظرسنجي بزرگ «بازتاب» راجع به احمدي‌نژاد

نتايج نظرسنجي بزرگ «بازتاب» راجع به احمدي‌نژاد

بازتاب: با گذشت يك هفته از انجام نظرسنجي بزرگ «بازتاب» راجع به گرايش به دكتر احمدي‌نژاد دو سال پس از انتخابات رياست‌جمهوري، نتايج آن اعلام شد.
به گزارش خبرنگار «بازتاب»، با شركت بيست هزار كاربر اينترنتي از كامپيوترهاي مستقل ـ كه با آنها تنها يك بار امكان شركت در نظرسنجي فراهم بود ـ نتايج و تجزيه و تحليل آراي نظرسنجي اعلام مي‌شود:
اين نظرسنجي كه صبح چهارم تير ماه روي سايت «بازتاب» قرار گرفته بود، از بينندگان خواسته بود اعلام كنند، در انتخابات سوم تير و در آينده به احمدي‌نژاد رأي داده و مي‌دهند، يا نه؟
در اين نظرسنجي، در مجموع بيست هزار و 177 رأي مستقل و غيرتكراري از ميان كاربراني كه اظهار كرده‌اند در انتخابات سوم تير به دكتر احمدي‌نژاد رأي داده‌اند، 5/37 (سی وهفت ونیم)درصد گزينه نخست را برگزيده، اعلام كرده‌اند، بار ديگر نيز به احمدي‌نژاد رأي مي‌دهند.
همچنين 5/62 (شصت ودو نیم)درصد از شركت‌كنندگان در نظرسنجي كه گفته‌اند در سوم تير به دكتر احمدي‌نژاد رأي داده‌اند، با انتخاب گزينه سوم اعلام كردند، اين بار به وي رأي نمي‌دهند.
در ميان شركت‌كنندگاني كه اظهار كرده‌اند در سوم تير به احمدي‌نژاد رأي نداده‌اند، 3/5 (پنج وسه دهم)درصد با انتخاب گزينه دوم اظهار كرده‌اند، اين بار به او رأي مي‌دهند، اما 7/94 (نود وچهار وهفت دهم)درصد كساني كه گفته‌اند در سوم تير ماه به احمدي‌نژاد رأي نداده‌اند، اعلام كرده‌اند، اين بار نيز به وي رأي نمي‌دهند.
با اين حساب، نتايج اين نظرسنجي حاكي است، پس از گذشت دو سال، دكتر احمدي‌نژاد با 5/62 درصد ريزش آراي كساني كه به وي رأي داده‌اند و 3/5 درصد رويش از ميان كساني كه به وي رأي نداده‌اند، روبه‌رو شده و نظر 5/37 درصد از موافقان و 7/94 درصد از مخالفان وي هم تغييري نكرده است.

گفتني است، هر سه نظرسنجي صورت‌گرفته توسط «بازتاب» كه پيش از دور نخست انتخابات رياست‌جمهوري نهم، دكتر احمدي‌نژاد موفق به كسب رتبه سوم آرا شد و وي در انتخابات 27 خرداد ماه 1384، رتبه دوم را به دست آورد و اين نشان‌دهنده نزديكي نتايج نظرسنجي «بازتاب» با نتايج انتخابات رياست‌جمهوري است.

شما هم می توانید در اینجا رای دهید
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم تیر ۱۳۸۶ساعت 16:35  توسط رحیم بصیری  | 

راسان در آستانه چاپ مجدد

راسان در آستانه چاپ مجدد

بعد از كش و قوسهاي فراوان پيرامون ادامه فعاليت ماه نامه راسان و تغيير سردبير و برخي از اعضاي تحريريه،به نظر مي رسد تغييرات صورت گرفته در حال تثبيت شدن است و بنا به اظهارات سردبير جديد راسان به زودي شاهد انتشار مجدد اين تنها جريده سقز خواهيم بود. جهت اطلاع از وضعيت كنوني اين نشريه با سردبير راسان تماس گرفتيم و چگونگي ادامه فعاليت را از وي جويا شديم.

شورش سعيدپور سردبير جديد ماهنامه راسان گفت: بر اساس رايزني ها و موافقتهاي فعلي،راسان دوره سوم با شوراي جديد نويسندگان شروع به فعاليت مي نمايد.

وي افزود:" ابراهيم اسماعيل پور ،شاهد علوي،وريا نوروزي شلير رشيدي به همراه چند تن ديگر اعضاي هيئت تحريريه جديد نشريه هستند و بخشهاي خبري،طراحي،روابط عمومي و ... نيز در حال تكميل كادر خود مي باشند".

وي در مورد رويكرد جديد اين نشريه گفت:" نشريه حول مسائل سياسي،تاريخي،اجتماعي،اقتصادي و .. كار مي كند و اولين شماره جديد حدود 2 الي 3 هفته آينده منتشر مي شود".

در رويكرد جديد بخش خبر و گزارش تقويت و بر اساس توافقات با مدير مسئول از مجموع 16 تا 20 صفحه تنها يك صفحه به زنان اختصاص خواهد يافت. سعيدپور در مورد تكليف شماره قبلي كه آماده ولي منتشر نشد، گفت:"تصميم گرفته شده كه اين شماره چاپ نشود.


+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم تیر ۱۳۸۶ساعت 0:22  توسط رحیم بصیری  | 

5 کارگر در شهرستان سقز به دادگاه احضار شدن

۵ کارگر در شهرستان سقز به دادگاه احضار شدند

اخبار روز: یکی از فعالان کارگری شهرستان سقز گفت: شعبه ۱۰۲ جزایی دادگستری شهر سقز با ارسال احضاریه‌هایی، ۵ نفر از کارگران سقزی به نامهای کامل حکیمی، خالد بیخانی، عطا حسینی، رحیم حسینی و انور حسین زاده را به اتهام اخلال در نظم عمومی به این شعبه احضار کرد.
به گزارش ایلنا، محمد عبدی پور افزود: این افراد به همراه جمعی دیگر از کارگران سقزی در اردیبهشت ماه سال جاری در اعتراض به دستگیری محمود صالحی تجمع کرده‌‏ بودند که توسط نیروی انتظامی دستگیر و پس از سیر مراحل قانونی، با قرار وثیقه آزاد شدند.
وی با اشاره به مشکل دستمزد کارگران خباز و خودداری کارفرمایان از اجرای مصوبه شورای عالی کار، گفت: بعضی از کارگران با قیمت‌های توافقی پایین‌‏تر از این مصوبه کار می‌کنند، زیرا کارفرمایان نانوایی‌‏ها، قیمت نان را که در سال جاری ۲ تومان افزایش یافت، برای اجرای مصوبه دستمزدها کافی نمی‌دانند.
عبدی پور تصریح کرد: حدود ٣۰ نفر از کارگران خباز طی دادخواست به اداره کار، خواستار اجرای مصوبه دستمزدها شدند.
وی افزود: ۲ تن از کارگران به نامهای خالدبیخانی و سید محمد حسینی به علت اعتراض به اجرا نشدن مصوبه دستمزدها اخراج شده‌اند.
عبدی پور گفت: قراردادهای موقت و رعایت نشدن حداقل دستمزدهای تعیین شده، از مشکلات اصلی جامعه کارگری است و باید مسوولان تدبیرهای مناسبی در این رابطه بیندیشند.

+ نوشته شده در  شنبه نهم تیر ۱۳۸۶ساعت 22:49  توسط رحیم بصیری  | 

غـار کـرفـتـو سقز


غـار کـرفـتـو

* معرفی
* وضعیت جغرافیایی و اقلیمی محوطه
* پیشینه تاریخی محوطه
* پژوهش میدانی محوطه

معرفی
غار کـرفـتـو یکـی از آثـار معـماری صخـره ای مـربـوط به قـرن سـوم مـیـلادی در اسـتان کـردسـتان مـی باشـد که در 72 کـیـلـومـتـری جـنـوب شـرقـی شـهـرسـتان سـقـز و تـقـریـبا با هـمـیـن فاصـله با دیـوانـدره قـرار گـرفـتـه است نـزدیک تـریـن روسـتا در شـمال غـربـی غار به فاصـله 3 کـیـلـومـتـری به نـام مـیـرسـیـد یا مـیـرسـعـیـد است ، اصـلـی تـریـن راه دسـتـرسـی به آن از طـریـق جاده تکاب است عـبـور از یک بخـش به نام گـورباباعـلـی و سـپـس روسـتای یـوز باش کـنـدی ، و در ادامـه حـدود 3 کـیـلـومـتـر بعـد از آن غار کـرفـتـو قـرار دارد .

غار کرفتو
غار کـرفـتـو در سـیـنه یک رشـتـه کـوه آهـکـی در شـمال دره ای عـمـیـق قـرار گـرفـته است آثار مـتعـددی از پـناگاهـها و دخـمـه ها و حـفـره ها یـی دیـده مـی شـونـد که در کـنار غار اصـلـی قـرار دارد مـوقـعـیـت غار به گـونه ای است که به طـور کـلـی بادگـیـر نـیـسـت و در زمـسـتان دامـنـه جـنـوبـی را نـمـی پـوشـانـد در حـالـی که 500 مـتـر دورتـر و در جـنـوب شـرقـی غار بادگـیـر بـوده و بـرف آن را مـی پـوشـانـد ، در سـویـی دیگـر دره کـوه دیگـری وجـود دارد که به عـلـت الـقـا شـکـل بـودن طـبـیعـی آن مـردمان اطـراف به آن سـه دخـتـران می گـویـنـد .
در زمـسـتانها و هـنگام سـرما درون غار گـرم و در تابـسـتان به لحاظ کـوران باد غار خـنک می باشـد ، دو چـشـمه آب در زیـر تـقابهای پـایـیـن غار وجـود دارد که سـالـیان دراز مـردم از آن بهـره مـنـد گـردیـده انـد . غار کـرفـتـو در دوران ـ مـزوزوئـیـک ـ زیـر آب بـوده و در اوآخـر هـمـیـن دوره ارتـفاعات کـرفـتـو از آب بـیـرون آمـده است ایـن غار آهـکـی است و در دوره های مخـتـلـف انـسـان در آن سکـونـت کـرده و به هـمـیـن دلـیـل تـغـیـیـر حالـت داده است در داخـل غار هـنوز هـم آب وجـود دارد و بـرای دیـدن بعـضـی از جاهای مخـتـلـف آن بایـد از قایـقـهای کـوچک اسـتـفاده کـرد وجـود تصاویـر واشکال نـقـاشـی شـده داخـل غار از جـمله دیـدنـی های مـوجـود در ایـن اثـر باسـتانـی می باشـد که هـر بـیـنـنـده ای را به خـود جـلـب می کـنـد .
معـماری ایـن غار صخـره ای ، چهار طـبـقـه در دل کـوه است حجـاران ماهـر فـضاهای مـداخـل غار را تـراشـیـده و اتـاقـها ـ راهـروها و دالانهای مـتعـددی به وجـود آورده انـد که از مـیان غارهای ـ دسـت کـن ـ باقـی مانـده از دوران گـذشـته ایـن غار معـماری کامـلـتـری دارد بـر سـر در یکـی از اتـاقـهای طـبـقـه سـوم کـتـیـبـه ای یـونانـی وجـود دارد و به هـمـیـن عـلـت غار را معـبد هـراکـلـس ( هـرکـول ) می نامـنـد ، در ایـن کـتـیـبـه آمـده :

در ایـن جا هـراکـلـس سکـونـت دارد باشـد که پـلـیـدی در آن راه نـیابـد
در نـتـیـجه آزمایـشـات خاک شـناسـی که از غار کـرفـتـو به دسـت آمـده نـشـان می دهـد به عـلت یک رشـته فعالـیـتهای جـزئـی و فعـل و انفعالاتـی که در سـطح غـار به عـمـل آمـده و رسـوباتـی که بر جای مانـده ایـن غـار از هـزاره چهارم پـیـش از مـیلاد عاری از فعالـیـتـهای انـسـانـی گـردیـده است و سـاکـنـیـن آن که گـله دارانـی کـوچ رو بـوده انـد آن مـنطـقه را تـرک کـرده انـد . غار کـرفـتـو به جهـت گـمانه هایـی که در آن حـفـر گـردیـده و بعـضا تا عـمـق 5/5 مـتـر پـایـیـن رفـته است با تـوجـه به لایـه های مـوجـود که تحـتانـی تـریـن آن دارای تـراشـه های سـنگـی و تـیغـه ای بـوده است یک فاصله هـزار سـاله را نـشـان مـی دهـد و دوباره به آثار زیـسـت انـسـانـی مـیـرسـد که دارای چهاردوره سکـونـتـی است : پـیـش از تاریخ ، اشکانـی ، سـاسـانـی ، اسـلامی که البته دوره سـلـوکی آن چـنـدان مـورد یـقـیـن نیست. چه بـسـا که کـتـیـبه مـورد بحـث مـمکـن است در قـرون گـذشـته ایجاد شـده باشـد که البته بایـد با مطالعات بـیـشـتـر و آزمایـشـاتـی که از خـود کـتـیـبه به عـمـل می آیـد سـقـم آن عـیان گـردد.

غار کرفتو
در گـمانه زنی ها مشخـص گـردیـد عـلاوه بر آنکه در سـطح غار لایـه ها به صـورت انـباشـت تاریخـی به شکـل دوره به دوره قـرار گـرفـته انـد خاکهای رانـده شـده به داخـل حـفـره های کـناری غار هـم به هـمان شکـل قـرار داشـته انـد به طـوریکـه در هـر دوره سـاکـنـیـن بعـدی خاک های دوره پـیـشـیـن را که در سـطح غار وجـود داشـته در حـفـره ها و سـوراخهای مـوجـود انـباشـته انـد . نـتـیجه لایـه نگاری در یـکـی از گـمانه ها ی چهارم که تـا عـمـق 5 مـتـری حـفـر گـردیـده است نـشـان داد که تـوالـی دوره های تاریخـی به هـمان صـورتـی است که مـواد فـرهـنگی آن در خاک های انباشـت شـده در دهـانه و حـفـره ها و نـیـز راههای فـرعـی مـسـدود شـده قـرار داشـته است . هـر چـنـد دوره پـیـش از تاریـخ آن کـمـتـر نـشـانـی از مـواد فـرهـنگـی مـوجـود را دارد با ایـن حال در بعـضی مـوارد با الک کـردن خاکـها ، تـراشـه هایـی به دسـت می آیـد که با تـراشـه هایـی که در طـبـقه چهارم وجـود دارد مطابـقـت می کـند .
کـشـف تـراشـه های سـنگـی در طـبـقـه چهارم و محـوطه بـیـرون غار نـشـانـه اسـتـفاده انـسـان در دوران پـیـش از تاریـخ است هـمچـنـیـن نـمـونه اشـیـای به دسـت آمـده باز نـشـانگـر ایـن واقعـیـت است اگـر چـه به عـقـیـده بعـضی دیگـر از کارشـناسـان امـور باسـتانـی مـی تـوان عـمـر غار را حـتـی خـیـلـی پـیـش تـر از آن حـسـاب کـرد .
بالا
وضعیت جغرافیایی و اقلیمی محوطه
غار کرفتو غار كرفتو در 72 كیلومتری شمال شرقی شهرستان دیواندره و با همین فاصله از جنوب شرقی شهرستان سقز قرار گرفته است . نزدیك ترین روستا در شمال غربی غار به فاصله 3 كیلومتری به نام میرسید یا میر سعید است. اصلی ترین راه دسترسی به آن از طریق جاده تكاب است كه به تازگی اسفالت گردیده است. كه پس از آنكه حدود 30 كیلومتری طی مسافت از شهرستان دیواندره طرف شمال می رویم. در دوراهی تكاب به سمت شرق باید حدود 32 كیلومتر را طی نمود و از یك مركز بخش بنام " گور باباعلی " عبور كرد. و سپس در دوراهی تكاب، كرفتو به طرف شمال، جاده ای شوسه پس از عبور از روستای " یوز باش كندی " حدود 3 كیلومتر بعد از آن غار كرفتو میرسد.
ر سینه كش یك رشته كوه آهكی كه در شمال دره ای عمیق قرار گرفته است، آثار متعددی از پناه گاهها و دخمه ها و حفره ها دیده می شود. كه در كنار غار اصلی قرار دارد. موقعیت غار به گونه ای است كه به طور كلی بادگیر نیست و در زمستان ها برف دامنه جنوبی را نمیپوشاند.
در حالی كه پانصد متر آن طرفتر در جنوب شرقی غار كاملا" بادگیر است برف آنرا می پوشاند. در آن سوی دره كوه دیگری وجود دارد كه به جهت القا شكل طبیعی آن، مردم اطراف به آن سه دختران می گویند، كه ارتفاع آن با رشته كوه مورد نظر یكسان است. در زمستان ها و هنگام سرما، درون غار گرم و در تابستان به لحاظ كوران باد، غار خنك است. دو چشمه آب در زیر تقابهای پائین غار وجود دارد كه سالیان دراز مردم از آن بهره مند
بالا
پیشینه تاریخی محوطه
تا پیش از كاوش های علمی دو فصل گذشته ( زمستان 79 و تابستان و پائیز 80 ) بر پایه معماری موجود و نیز كتیبه ای كه به خط یونانی بر تارك درگاه یكی از اطاق های طبقه دوم غار نقش بسته ( اینجا جایگاه هر كول است. باشد كه پلیدی در آن راه نیابد) قدمت و سابقه سكونت و یا مورد استفاده قرار گرفتن آن را از دوره سلوكی به بعد یعنی اشكانی، ساسانی و اسلامی می دانستند. پس از كاوش هایی كه در دو فصل انجام گرفت و با نتیجه ای كه از مطالعات محوطه های اطراف غار به دست آمد مشخص گردید كه در پیش از تاریخ، به احتمال از اواخر هزاره پنجم پ.م. و هزاره چهارم پ.م. این غار همزمان با پناگاههای و غارهای دیگر از جمله غار كانی میكائیل مورد استفاده قرار گرفته است. نتیجه آزمایشات خاك شناسی كه از دو غار كرفتو وكانی میكائیل ( در 1 كیلومتری شمال كرفتو ) به دست آمده، نشان می دهد به علت یك رشته فعالیت های جزئی و فعل و انفعالاتی كه در سطح غارها به عمل آمده است و روسوباتی كه بر جای مانده این غارها از هزاره چهارم پ.م. عاری از فعالیت های انسانی گردیده است. و ساكنین آنها كه گله دارانی كوچ رو بوده اند، آن منطقه را ترك كرده اند. غار كرفتو به جهت گمانه هایی كه در آن حفر گردیده و بغضا" تا عمق 5/5 متر پائین رفته است با توجه به لایه های موجود كه تحتانی ترین آن دارای تراشه های سنگی و تیغه بوده كه پس از آن یك فاصله هزار ساله را نشان می دهد، دوباره با اثار زیست انسانی میرسد، دارای چهار دوره سكونتی است: پیش از تاریخ، اشكانی، ساسانی، اسلامی كه البته دوره سلوكی آن برای نگارنده چندان مورد یقین نیست. چه بسا كه كتیبه مورد بحث ممكن است در قرون گذشته ایجاد شده باشد. كه البته باید با مطالعات بیشتر و آزمایشاتی كه از خود كتیبه به عمل می آید، صحت و سقم آن عیان گردد.

غار کرفتو
در گمانه زنی ها مشخص گردیدعلاوه بر آنكه در سطح غار، لایه ها به صورت انباشت تاریخی به شكل دوره به دوره قرار گرفته اند، خاك های رانده شده به داخل حفره های كناری غار هم به همان شكل قرار داشته اند، به طوریكه در هر دوره ساكنین بعدی خاك های دوره پیشین را كه در سطح غار وجود داشته در حفره ها و سوراخهای موجود انباشته اند. نتیجه لایه نگاری در یكی از گمانه ها tta.f1 گمانه a طبقه چهارم كه تا عمق 5/5 متر حفر گردیده است. نشان داد كه توالی دوره های تاریخی به همان صورتی است كه مواد فرهنگی آن در خاك های انباشت شده در دهانه و حفره های و نیز راه های فرعی مسدود شده، قرار داشت. هر چند دوره پیش از تاریخ آن كمتر نشانی از مواد فرهنگی آن موجود بوده با این حال در بعضی از موارد با الك كردن خاك ها، تراشه هایی به دست می آوریم كه با تراشه و تنبه هایی كه در عمق گمانه ها به آن دست یافتیم. مطابقت داشت. در tta.f4 ( گمانه a طبقه چهارم ) در عمق 5/2 متری كه آثار دوره پارتی وجود داشت، به یك قشر رسوبی برخورد كردیم كمه این قشر به قطر 50 سانتی متر فاصله ای بین دوره پیش از تاریخ و تاریخ ایجاد كرده بود. پس از این فاصله ) گپ ) بر مسطح رسوبات آهكی، به چندین تراشه سنگی ( flake ) برخورد كردیم، این نوع تراشه ها را در گمانه زنی هایی دیگر نیز داشتیم كه بطور كلی باتیغه ها و تراشه هایی كه در دامنه های جنوبی غار و محوطه های اطراف بدست آوردیم. همخوانی دارد. نتیجه اینكه این غار از پیش از تاریخ تا دوره اسلامی ( قرون 7-8 ) هجری مورد استفاده قرار گرفته است.
بالا
پژوهش میدانی محوطه

پیشینه پژوهش میدانی محوطه:
غار كرفتو در سال 1818 توسط سر رابرت كرپورتر بازدید و كتیبه آن خوانده شده و در سال 1838 هنری اولینسون از غار بازدید كرد و آنچه را كه بوسیله كرپورتر از كتیبه خوانده شده بود، اصلاح نمود. در سال 1963 سراورل اشتین همراه با دستیار هنری اش ایوب خان نقشه اطاق های حجاری شده، راهروها و دهلیزهای طبیعی را تهیه كردند.كه البته اكنون با توجه به اینكه خاكبرداری و پاكسازی راهروها و دهلیز ها به طور كامل انجام گرفته، نقشه اشتین كامل نیست. البته هیات در نظر داشت نقشه برداری غار را بصورت سه بعدی انجام دهد. كه این امر با توجه به هزینه سنگینی كه در برداشت، در هنگام كاوش امكان پذیر نشد. ولی پلان طبقات مختلف غار و نیز راه های جدیدی كه پیدا شد و به بیرون از غار منتهی گشت تهیه گردیده است.
در سال 1376 آقای دكتر میر اسكندری در راس هیاتی به گمانه زنی های محدود در درون غار و بیرون غار اقدام نمود، اولین كاوش توسط نگارنده نیز در زمستان سال 1379 به مدت 45 روز در تالار بزرگ و طولانی طبقه دوم انجام گرفت كه به جهت خاكبرداری های غیر اصولی كه قبلا" بیشتر در آن انجام شده بود، نتیجه لازم و قابل اعتمادی دستگیر هیات نشد. بنابر این توجه به طبقه چهارم معطوف گردید. و در همین سال تعدادی گمانه در طبقه چهارم زده شد كه به لحاظ نتایج قابل توجه ای كه در بر داشت. برنامه كاوش آن برای سال 80 ارئه گردید. در سال 1380 ( تابستان و پائیز ) علاوه بر كاوش هایی كه در طیقه چهارم انجام شده و مطالعات قبلی را تكمیل نمود، در دامنه های جنوبی غار و آن سوی دره ( دامنه كوه سه دختران ) در ارتباط با دوره های مختلف غار كاوش هایی انجام گرفت كه فقط به دوره اسلامی آن قرون 7 و 8 كه همزمان با غار كرفتو بود، دست پیدا نمودیم كه عبارت بود از یك گورستان و نیز در محوطه های اطراف از جمله ده كهنه ( غرب غار كرفتو به فاصله یك كیلومتر ) تلك آوی 2 كیلومتری جنوب غربی غار، غار كانی میكائیل یك كیلومتری شمال غار كرفتو كاوش هایی انجام گرفت كه همگی با دوره های مختلیف غار، پیش از تاریخ پارت و ساسانی، اسلامی، همخوانی داشته است. كاوش در این محوطه ها نشان داد كه در دوره های مختلف به جز پیش از تاریخ ( اواخر هزاره پنجم و اوایل هزاره چهارم ) غار كرفتو به عنوان یك مركزیت قرار داشته است و اینكه ایا می توانسته به خصوص در دوران پارت و ساسانی به جایگاه ویژه ای چون نیایشگاه و محل اجرای مراسم مذهبی باشد جای مطالعه و تحقیق بیشتری را طلب می كند، با این وجود نگارنده معتقد است این معماری ایجاد شده در دل كوه و تراش صخره ها كه بی نظیر ترین معماری صخره ای در ایران است پیامی غیر از یك فضای مسكونی را دارا است مطالعه بر روی معماری موجود اشیا و سفالینه های بدست آمده ما را در نتیجه گیری نهایی یاری خواهد نمود.

هدف از انجام پژوهش میدانی : ( طرح احتمالات پیش از انجام بررسی )
غار كرفتو به سبب داشتن معماری منحصر به فرد و بی نظیر صخره ای همیشه مورد توجه بوده است و از این بابت استانهای كردستان در دد سرمایه گذاری و سامندهی اطراف و دامنه های آن بر آمده بود كه این امر می بایست با نظر و برنامه های پژوهشی سازمان میراث فرهنگی كشور هماهنگی و همسویی داشت. بنابر این در سال 1376 همزمان با كار ساماندهی غار از جمله محوطه سازی، پله گذاری و پاكسازی غار كاوشهای محدودی هم انجام گرفت، در این باره متاسفانه طبقه دوم با خاكبرداری های غیر اصولی و عجولانه و پله گذاری برای دست یابی آسان به غار كار پژوهش علمی باستان شناختی را شكل ساخت و در بعضی از موارد خاكبرداری ها در طبقه دوم ما را از دست یابی به یك نتیجه اصولی و علمی از طریق كاوش محروم ساخت ،با این حال از آنچه كه باقی مانده در طبقه دوم بود و نیز طبقه چهارم كاوش آن نتایج قابل قبولی ارائه گردد.

نتایج حاصله : ( طرح دستاوردها از جمله اشیا یا نتایج تاریخی و ... )
در ابتدای امر چون هدف استانداری آماده سازی غار برای بازدید كنندگان و جذب آنها بود و با بودجه ای كه برای اختصاص داده بود در جهت تسریع در این كار، فشار را بر روی میراث استان و هیات كاوش برای كار مضاعف نموده بود، با این وجود كاوش و پژوهش در غار و محوطه های اطراف و پناگاه ها در دوفصل كاوش انجام گردید و نظر بر این بود كه بدون پژوهش و مطالعات اساسی در رابطه با غار هچگونه خاكبرداری و پاكسازی در محوطه غار انجام نشود كه در اصل همان برنامه به اجرا در آمد. بدون شناخت لایه های باستانی و مواد فرهنگی آن كاری صورت نگرفت پس از انجام گمانه زنی های در محوطه درون غار و بیرون آن، خاكهای موجود بطور كامل غربال گردید.كه 22 هزار قطعه سفال مربوط به دوره های مختلف غار بدست آمد. چون كاوش غار بصورت اضطرای بود، بنابر این با توجه به اضطراریبودن مورد، بطور هدف مند كند، شناخت دوره های مختلف غار با انجام گمانه زنی مد نظر قرار گرفت كه پس از آن برای ارتباط دادن این دوره ها با محوطه های اطراف و موقعیت مكانی غار كرفتو در دوره های مختلف تاریخی كاوش در این محوطه ها در دستور كار قرار گرفت كه البته این اهداف هیات كاوش در آغاز كار بوده است. در پایان كار با توجه به مطالعات مقدماتی بر روی سفالینه های یافت شده از غار و محوطه های اطراف آن انجام گردیده است. معلوم گشت كه در دوره های پارت و ساسانی و قرون هفت و هشت هجری غار كرفتو فعال بوده ولی از نظر نوع فعالیت و مورد استفاده قرار گرفتنش، متفاوت بوده است. بدین صورت كه در دوره های پیش از اسلام، با احتمال فراوان نوع مركز آئینی و نیایش محسوب می گردیده و در دوره های اسلامی با تغییراتی كه در آن ایجاد كرده بودند به عنوان سكونت گاه و چه بسا مكان دفاعی كاربری داشته است، چرا كه هنوز هم محلی ها با آن قلعه می گویند. قلعه ای كه آثار و بقایای برج مانند قلعه ای كه در بالای كوه قرار داشته، هنوز هم وجود دارد. اما از محوطه هایی كه در فصل دوم به جهت ارتباط با غار كرفتو مورد كاوش قرار گرفت، یك گورستان هزاره اول ق. است كه ظروف منقوش سفالی آن7 مهره ای عقیق و آهكی كوچك و سنجاق های مفرغی و گیره های موی سر مفرغی آن شباهت تام كاملی با اشیا به دست آمد از زیویه دارد زیویه حدودا" در كیلومتری غرب این محوطه قرار گرفته دراین گورستان كه به سال شناسایی گردید و در سال اقدام به كاوش آن شد قبور مستطیل شكل در دل سنگ های رسوبی سست و قابل انعطاف ( تعرف های آتشفشانی ) كنده شده است و اجساد بصورت چمباتمه همراه با اشیا مفرغی و سفالینه های منقوش دفن شده اند.
+ نوشته شده در  جمعه هشتم تیر ۱۳۸۶ساعت 17:9  توسط رحیم بصیری  | 

کوچی ماموستا ملا محه‌ممه‌دی محه‌ممه‌دی

 

محه‌ممه‌دی محه‌ممه‌دی

(ناشر(

هه‌موومان شانازیمان ئه‌وه‌یه‌ له‌گه‌ڵ چه‌ندین کتێب دا ده‌ست وموشتاخ وچاک وچۆنی ودۆستایه‌تیمان هه‌یه‌  گه‌ربۆجارێکیش بیرله‌ ناشر ولایه‌نی په‌یوه‌ندی هێنه‌رله‌نێوان نووسه‌روخوێنه‌ردا بکه‌ینه‌وه‌ بێ گومان ناشروئه‌رکه ‌پیرۆزه‌کانی ده‌وری گرنگ وبه‌رچاویان له‌ بزاڤی رۆشنبیری کۆمه‌ڵانی خه‌ڵکدا بینیوه....

یه‌کێک له‌وناشروخزمه‌تکاری کتێبه‌ له کوردستان به‌گشتی وبه‌تایبه‌ت له‌‌ کوردستانی ئێراندا به‌ڕێز "محه‌ممه‌دی محه‌ممه‌دی "کوڕی مه‌رحووم "مه‌لاعه‌بدوڵڵامحه‌ممه‌دی "ئیمام جومعه‌ی به‌ناوبانگی شاری سه‌قزه‌
 

مامۆستامحه‌ممه‌دی محه‌ممه‌دی ساڵی (1325) هه‌تاوی له‌ گوندی (قوڵتێ)ی ناوچه‌ی سه‌رده‌شت له‌دایک بووه‌ دوای وه‌رگرتنی به‌ڵگه‌و بڕوانامه‌ی دیپلۆم له‌شاری سه‌قز له‌ساڵی )1347(ته‌وه‌ هه‌ڵساوه‌ به‌ئه‌رکی پیرۆزی کتێب داری وکتێب فرۆشی پاشان وه‌ک ناشر چالاکی یه‌کانی چڕوپڕترکردوه‌ته‌وه‌وله‌ساڵی (135) دابوه‌ته‌ناشروهه‌روه‌ها چاپخانه‌یه‌کی هه‌ربه‌ناوی (محه‌ممه‌دی) دامه‌زراند که‌ دواتر به‌ناوی چاپخانه‌ی ئازاد ناوی گۆڕراوله‌ ناشربوونیشدا ناوه‌که‌یان بهناونیشانی ‌محه‌ممه‌دی یه‌وه‌ پێ گۆڕاوه‌ به(‌سه‌قز) که‌ هه‌تائێستا ئه‌وه‌ی به‌رچاوبێت زیاتر له(‌ 250)کتێبی به‌ زمانه‌کانی فارسی وعه‌ره‌بی وهه‌روه‌ها به‌شی هه‌ره‌زۆریشیان کوردین پێش که‌ش به‌کتێبخانه‌ی کورده‌واری کردوه‌ ،جێی ئاماژه‌و لێکۆڵینه‌وه‌یه‌ که کتێب داری و‌‌ چاپی کتێب کارێکی زۆرهاسانیش نیه‌ وبه‌شی خۆی گیروگرفت وبه‌دواداچوونی هه‌یه‌وله‌هه‌مووی گرنگتر سه‌رمایه‌وی ده‌وێ !هه‌تابێته‌ بازاڕوئه‌گه‌رفرۆشرا دانه‌دانه‌ پووڵ وپاره‌که‌ت وه‌گیرکه‌وێته‌وه‌!!که‌ کێشه‌کانی محه‌ممه‌دی محه‌ممه‌دی هه‌ربه‌وه‌یشه‌وه‌نه‌وه‌ستاوه‌ چه‌ندجار ناوی کتێبیان پێ گۆڕاوه‌و گه‌لێک کتێبی وه‌ک دیوانی دڵدارویادداشته‌کانی شێخ مه‌حموود، دیوانی پیره‌مێرد و.......بێ ده‌ردیسه‌رنه‌بوون بۆی.
‌ لێره‌دا وه‌ک نموونه‌ لیستێک له‌ چالاکی یه‌کانی ئه‌خه‌ینه‌به‌ردیده‌ی خوێنه‌ران وبینه‌ران.

 

نێوی نووسه‌ر

نێوی کتێب

عباس غفاد وترجمه‌ خلیقی

زندگی شگفت انگیزابوبکرسدیق خلیفه‌اول

استاد احمدیان

سیمای خلیفه‌دوم عمربن خطاب

استاد رحیمی

تحقیق درشناخت زندگی عثمان بن عفان

دکتر غزالی مسری ترجمه‌ دکتر ابراهیمی

باور راستین اسلامی

استاد احمدیان

قبله‌محمد

استاد احمدیان

رساله‌ التوحید 

استاد احمدیان

بسوی جهان جاویدان 

استاد تیاره‌ ، ترجمه‌ حسن زاده‌

روح الدین اسلامی 

سید سابق ، ترجمه کمال روحانی ‌

آ‌زادی وعدالت 

ترجمه‌ کمال روحانی

302سوال وجواب دراموردینی ودنیوی واخروی 

استاد علایی

تفسیر سوره‌ نور 

دکتر سیدسابق ، ترجمه دکترابراهیمی ‌

قه‌السنه‌ دکتر

دکترسیدسابق ترجمه‌ دکترابراهیمی

سه‌فریزه‌، نماز،روزه‌،حج 

آدامزشمدت ، ترجمه‌ استادمجدی

سفری به‌سوی مردان شجاع درکردستان 

مامۆستا ابراهیم افخمی

تاریخ فرهنگ وادب مکریان " شمیز"

مامۆستا ابراهیم افخمی

تاریخ وفرهنگ مکریان (زرکوب)

مامۆستا ابراهیم افخمی

تاریخ وفرهنگ مکریان مه‌هاباد،سه‌رده‌شت،شنۆ

مسته‌فا کاوه‌

منوگرافی سه‌قز 

کاک عومه‌رفاڕووقی

نظریه ‌تاریخ وفه‌رهه‌نگ سه‌قز 

 

قیام مه‌لاخه‌لیل 

 

جمع وجوامع باحواشی ختی  2 جلدی

 

تهزیب والکلام 

 

خودآ‌موز کردی

 

قسه‌گویی نمایش خه‌لاق 

 

چوارده‌ ساله‌گی 

 

پرورش کودک 

 

دیوانی فایق بێ که‌س 

 

دیوانی حاجی قادرکۆیی 

 

دیوانی قانع 

 

دیوانی ناری 

 

دیوانی مصباح والیوان 

 

دیوانی     دێوانه وه‌لی  

 

دیوانی بێخود 

 

دیوانی حه‌مدی 

 

دیوانی سالم 

 

دیوانی ئه‌حمه‌دی کۆر 

 

دیوانی حه‌ریق 

 

دیوانی شاکه‌لی 

 

دیوانی قانع

هه‌ژار

کۆشکی بلوورین-

په‌شێو

بتی شکاو

په‌شێو

شه‌ونیه‌ خه‌وتان پێوه‌ نه‌بینم

 

                                          دیوانی مه‌لاغه‌فوورحافز

 

گوڵی سه‌ربه‌ستی

" شاهنامه ی کوردی"

دمدم نامه‌

 

دووبه‌یتیه‌کانی مه‌لاعومه‌ری ساڵحی ساحێب

"حه مه باقی"

گوڵه‌کانی دۆزه‌خ

" ئاسۆ"

ته‌وژمی خه‌یاڵ

" ئه‌حمه‌د هه‌ردی"

رازی ته‌نیایی

 

دیوانی  هه‌ڵبژارده‌ی  هۆنراوه‌کانی مه‌لا سه‌عیدی  

 

شه‌ریعتی ئیسلام

 

به‌هاروگوڵزار

 

ته‌فسیری" نامی" قورئان

 

سه‌رچاوه‌ی ئایین

 

مه‌ولودنامه‌ی نه‌وئه‌سه‌ر

 

مه‌ولودنامه‌ومێعراجنامه‌

 

فه‌رهه‌نگی خاڵ

 

اقتران الترین 9 جلدی کردی

 

ئیسلام ورێچکه‌کان

 

نوێژوپێویستیه‌کان

 

چۆن نوێژ ده‌که‌ی

 

ته‌ڵقین ونوێژی مردوو

 

وه‌فات نامه‌

 

مێعراجنامه‌

 

عه‌قیده‌ی کوردی

 

ته‌فسیری سوره‌ی فاتیحه‌

 

نه‌سایحی موفیده‌

 

ژیانی په‌یغه‌مبه‌ری مه‌زن

 

تاج الصول حدیث به‌کوردی

 

مه‌جلیسی ئه‌ولیا

 

رشته‌ی مرواری

نه‌جیبه‌ ئه‌حمه‌د

خاکی دایک

افخمی

بنه‌ره‌تی مه‌ته‌ڵی کوردی

 

ئه‌وه‌ چی یه‌  " په‌ندومه‌ته‌ڵی کوردی"

 

په‌رتووک  بۆمناڵان ومێرمنداڵان

 

بمناسه‌وبمپارێزه‌

 

ماره‌که‌ی شێخ هومه‌ر

 

فیل وزه‌رگه‌ته‌

 

په‌پووله‌کانی به‌یان

 

کلاته‌ کار

 

دوجز‌و 30و29

 

له‌یلی ومه‌جنوون

 

خورشیدوخاوه‌ر

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم تیر ۱۳۸۶ساعت 23:55  توسط رحیم بصیری  | 

کردها؛ فهم سیاسی – ذهن تاریخی

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان کرد علوم سیاسی دانشگاه تهران با دکتر عرفان قانعی فرد درباره تاریخ معاصر کردستان (بخش ۱)

دکتر عرفان قانعی فرد

 به وضعیت کردستان در ۱۹۱۷ اشاره کنید ؟

در قبل از ۱۹۱۷، ظفر السلطنه حاکم کردستان بی عرضگی می کرد و ادارات را غارت می نمود و شهرها را بدون نظارت رها می کرد . در کردستان فقر و وحشت بیداد می کرد و کردستان حکم مسلخی وحشتناک و خرابه ای وحشتناک داشت و سراسر ایران و کردستان مورد هجوم سپاه روسی و عثمانی شده بود و زنان و کودکان از گرسنگی می مردند و زنان دارای بچه شیرخواره ؛ مردند و اطفال بی صاحب ماندند . و در روزنامه ارشاد ۲۰ ربیع الثانی ۱٣٣۲ ه. ق . این مسایل وجود دارد حتی در نشریه زبان آزاد ؛ سپتامبر ۱۹۱۷ نوشته شده که بسیاری از دخترهای کرد به دست سربازان مورد تجاوز قرار گرفتند . مکرم الملک والی کردستان نوشت که "فریاد استغاثه خود و بزرگان اسلام را به گوش ایرانیان مقیم تفلیس و باکو برسانید . ۰۰۰/۴۰ آواره و گرسنه و بیوه زن و اطفال و مریض در شهر هستند . بالفرض تا زمستان اگر نوعی خودداری و تحمل نند ؛ علی التحقیق در زمستان کسی خلاص نخواهد شد و خواهند مرد ".به سرعت قیمت گندم در ایالت کردستان خرواری ۱۰۰ تومان شد و برنج ٣۰۰ تومان . کردستان آماج حملات روسی و عثمانی بود و در دوره جنگ جهانی اول یکی دو فوج از سربازان قدیمی ژاندارمری در کردستان اقامت داشتند . یا حاج زمان خان بانه ای – بهادر السلطنه – در کردستان ریاست نظمیه را بر عهده گرفته بود و به زورگیری و رشوه ستانی شهرت داشت و ناصر الملک والی کردستان بود که بهادر السلطنه را لایق نمی دانست . بسرتها در ایام وثوق الدوله ، تشکیلات کمیته مجازات را لو داد و از دولت تامین گرفت اما بسرتها در ۱٣۰۰ یا در بانه به دست گورک و مامش کشته شد یا در آذربایجان در جنگ با سمتیقو .

آیا خارجی ها در ارتش سمکو دخالت داشتند؟

رضا خان ؛ با تقویت ارتش به عملیات سرکوب شورش های استقلال طلبانه و مبارزات آزادی بخش و ضد بیگانه را که با انگیزه های مختلفی علیه دولت مرکزی می جنگیدند آغاز کرد . از جمله سرکوب قیام کلنل محمد تقی خان پسیان در خراسان و میرزا جنگلی در شمال و سمیتقو در کردستان :‌اما در گزارش پرنس رضاخان ارفع الدوله نماینده ایران در جامعه ملل به قوام السلطنه در ۹ نوامبر ۱۹۲۱ آمده است که وی نیروهای شورش قدرتمندی داشته و ابزار جنگی مدرنی در اختیار داشته و حتی چند افسر اروپایی را نیز به خدمت گرفته .

آیا انگلیسی ها در کردستان دخالت داشتند؟

بله! بنا به اسناد و روابط ایران و انگلیس ... اسناد پراکنده زیادی درباره کردها به چشم می خورد ، از کردستان در ۱٣۰۶ اداره مرموزات قشون به فرمانده تیپ گزارش می دهند که خارجی ها – از جمله انگلیسی ها – در مریوان و دزلی و پنجوین ، فعال هستند و مشغول تحریکات داخلی اند . چون دولت در مریوان و اورامان ، چندان نفوذی نداشتند و خواهان نفوذ بیشتر بودند و اورامان را مرکز سیاست کردستان نامیده اند و شیخ محمد هم چند انگلیسی با لباس کردی را در دور و بر خود داشت و در سلیمانیه هم نفوذ داشت و ومحود خان کانی سانانی هم خود عشیره ای جداگانه بود که البته عشایر با هم خویشاوندی خاص خود را دارند . در سلیمانیه ۱٣/۵/۱٣۰۹ گزارش می رسد که انگلیسی ها حضور تجاری دارند و ساواک وقت از طرف دفتر مخصوص شاهنشاهی دو نفر از برادران نعمت اله و اسداله سنندجی را به بهانه نفوذ در میان جاف ها به میان انگلیسی ها می فرستند تا شاید اطلاعاتی را کسب کنند و همیشه تلاش برای استقلال کردها را تحت عنوان تشکیلات نظمیه مملکتی وابسته به وزارت داخله – زیر نظر داشته باشند و حتی کردستان را به چند بخش و منطقه امنیتی – سنندج و توابع – سقز و بانه – سردشت و ساوجبلاغ – تقسیم می کنند و در سند ۷۵ -٣ / ۱ لشکر غرب در ۲٣/۱/۱٣۰٨ هم به این مسایل اشاره شده است و حتی انگلیسی ها یه این مساله پی می برند که چون مشایخ طریقت و روسای مذاهب نفوذ کاملی در میان کردها دارند ، مهم ترین آنها شیخ حسام الدین است که می توان از نفوذ وی کاملا استفاده کرد و از تحریکات روس و ترک در نقاط سرحدی و مرز جلو گیری کرد . در ۱۹ / ۱۰ / ۱٣۱۰ هم سپهبد امیر احمدی نامه ای کامل از اوضاع مرز کردستان و نفوذ انگلیسی ها و.. به شاه می نویسد در ۲۷/۱۲/۲۰ قاسمی به اداره کل شهربانی نامه ای می فرستد که "سرهنگ فلیچر نماینده سیاسی – نظامی انگلیس در فرمانداری از وی پرسیده است محمد ریشه بانه ای چه می خواهد ؟ چرا گاهی به جلو و گاهی به عقب بر می گردد ؟ متنفذین شهر چند نفرند ؟ آیا کردها در رشادت مانند افغانی ها هستند ؟ .... سرهنگ مزبور کلیه روسای دوایر را به وسیله فرماندار انتظامی در ساعات مختلف ملاقات کرده و از آنها سوالاتی کرده است ".... در ۲۵/۹/۲۱ وزارت دارایی کردستان به نخست وزیر اعلام می کند که به نماینده کنسولگری انگلیس ؛‌اطلاعات مربوطه به خوار و بار و غله را تقدیم کرده است و رئیس بهداری کردستان – دکتر طبیب زاده در ۲۱/۲/۲۴ نامه ای به فرماندار با ارجاع به وزارت کشور – اداره سیاسی می فرستد که : " مطب خیریه انگلیس از ۷ ژوئیه ۱۹۴٣ در نتیجه خیرخواهی انگلیس و جناب ماژور اوکشات – افسر ارتباط – در سنندج تاسیس شده و از نظر دارو خدمات بزرگی به اهالی سنندج نموده و کلیه داروهای گران قیمت را وارد و به صورت رایگان در بین افراد بی بضاعت توزیع کرده و تا این تاریخ ۴۹٣۰ بیمار را معالجه و درمان مجانی    کرده اند !!

درباره کردستان در شهریور ۲۰ بیشتر توضیح دهید.

در شهریور ۱٣۲۰؛ ایران به اشغال نیروهای نظامی و دولت های متفق در جنگ جهانی ۲ درآمد . بامداد سوم شهریور ۱٣۲۰ ؛ رضا خان همچون خوابزدگان یا قمار باخته ها وقایع را پی می گرفت و نمی دانست بازی چرخ گردون با او چه خواهد کرد . حال مجلس - وی که مجلس را همیشه طویله ای می خواند - ‌آماده بودند تا به بر کناری اش رای دهند که در ۲۶ شهریور ۲۰ اولین پیامد اشغال ایران تبعید رضاخان به جزیره موریس در شرق آفریقا و سپس ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی بود و محمدرضای ۲۲ ساله جانشین شد . و در این ایام : کشور در اشغال نیروهای دول متفق در جنگ بود ؛ روس شمال و انگلیسی ها جنوب را تسخیر کرده بودند . مهاباد و بانه و سردشت و سقز و دیواندره تقریبا" خارج از نفوذ آنها بود و به قول کوریس کوچرا ؛ سرزمین بلاصاحب بود ! ( که در تابستان گرم ۱٣۲۴ ؛ جمهوری مستقل مهاباد آغاز به کار کرد )‌سندهای زیادی وضعیت آن ایام کردستان را تصویر می کند : مثلا" در سند ۱٨۹ انتخابات دوره رضا خان آمده است که قبایل در کردستان اغتشاش کرده اند ؛ تیپ ۹ زرهی از صحنه و کرمانشاه ؛مقدار قابل توجهی اسلحه و مهمات که توسط سربازان فراری ارتش ایران مخلف یا به عشایر فروخته شده است ؛ یا زد و خورد بین دسته های کردی در کرمانشاه را واحدهای گشت گزارش کرده اند . یا در ٨/۱۰/۱٣۲۰ نوشته اند : "مردم کرد گرسنه اند ... در شب گذشته در دیوان دره ، طیاره بالای سر قریه حاجی موسی به یک عده سوار عشایر و نظامی که در تعقیب محمد علی فیضه گلباغی رفته بودند ؛اشتباها"‌تیراندازی کرده و چند نفر را کشته و زخمی کرده و ۱۰ خانه رعیتی را خراب کرده . برای سقوط قاضی محمد هم دست کردهای نفوذی دخالت داشته . در سند ٣۵-٣٣۱ ؛ با کلاسه ۱٣/۱۵ -۲۵ که خاطرات تیمسار سپهبد آق اولی آمده ؛‌می گوید ؛‌که مهاباد را قبلا"‌بمباران هوایی کرده بودند : وی قمرخان رئیس طایفه شعاک را دعوت می کند ؛ به طرف شاهپور ورضاییه در پای گردنه قوچی با روسای عشایر به دیدن آق اولی    می روند و سپس قمرخان دست وی را می بوسد ؛ در پشتکوه هم در عملیات نظامی با دولت همکاری می کرد و در اسناد هست که شاه پرستی با غیرت بوده !!
ارفع می گوید :" انگلیس فشار آورد که ایران به وسیله ارتش متفقین اشغال شده ؛ ما نمی دانیم چه مذاکراتی در پشت پرده بین دولتهای شاهنشاهی و دولتهای روس و انگلیس انجام گرفته بود ولی در صبح ٣ شهریور ۱٣۲۰ ارتشهای شوروی و انگلیس به ایران تجاوز کردند . فرمانده لشکر کردستان و سنندج ؛ سرتیپ هوشمند افشار ؛ که از قضا افسری جدی بود ؛ به ارفع گزارش می دهد که باتبانی افسر مامور اداری با کنترات چی گوشت محلی ، به پادگان گوشت فاسد می دادند و این موضوع کشف و افسر مربوطه بازداشت می شود . سپس در تفتیش خانه ای آن افسر در سنندج و زیر تخت خواب یک چمدان یافت می شود پر از مدرک ؛ که رکن ۲ و افسر رمز لشکر نتوانست کشف کند ؛‌سپس ارفع به تهران می فرستد و سرهنگ حسن اخوی رئیس رکن دوم که بعدها سرلشکر شد و مدتی هم وزیر کشاورزی در ۲۴ ساعت کشف می کند که نزدیک ۲۰۰ نفر از افسران ارتش شاهنشاهی که توده ای بودند و اغلب آنان در پادگان تهران می خواستند در یک روز معین کودتا کنند (در اواخر شهریور ) : سپس گزارش به شاه می رسد و افسران تهران بازداشت می شوند : ارفع می گوید در ۱۹۲٣ اتاتورک (غازی مصطفی کمال پاشا ) موفق شد اعلام جمهوری کرد در ترکیه : شاه برایش شمشیر مرصع نشان هدیه فرستاد به آنکارا سرهنگ کوپال برد که آتاتورک شمشیر را بوسید و سپس نامه ای تشکر آمیز به شاه فرستاد .

در ایام کشف حجاب رضاخانی، در کردستان چه اتفاقاتی افتاد؟

در ۱۷ دی ۱٣۱۴ که همزمان با تهران در دانشسراهای کردستان رفع حجاب به اجرا در آمد ؛ رضاخان در ۱٨ آذر ۱٣۱۴ توسط وزارت داخل به حکومت سنندج نامه محرمانه ای فرستاد که موضوع کشف حجاب جدی گرفته شود و خیلی با متانت برخورد شود . در سند ش ۶٨ اسناد ملی اشاره شده است که در ۲۰/۱۱/۱۴ از تغییر لباس در کردستان گزارش رسید که در بدو جریان نهضت کشف حجاب بانوان کردستان ؛ به علت حاضر نبودن کلاه و لباس زنانه به حد کفایت برای عده ای از بانوان طبقه سوم آنجا به حکومت کردستان تلگرافا" اجازه خواستند که بانوان آنجا با لباس محلی کردی – ترک چادر کنند تا به تدریج تهیه کلاه و لباس بکنند و هم صورت سایر بانوان شوند . و اگر اجازه هست مثلا" لباس و کلاه کردی محلی خود را نگه دارند .

اگر ممکن است نگاهی کوتاه به وضعت کردستان پس از ۱٣۲۰ داشته باشیم.

در تحولات پس از سقوط رضا شاه و آمدن محمد رضا پهلوی ؛ جامعه کردها نیز دارای اقشار گوناگون اجتماعی و صاحبان قدرت بودند و بنا به تغییرات ساختار سیاسی مملکت ؛ تغییر می کردند ؛ در مناطق غیر شهری بخش عمده جهت کردها را قشری بزرگ از دهقانان کم درآمد ؛ کارگران فقیر و قشری متوسط از صاحبان حرفه ؛ تجار سنتی بازار و یک قشر کوچک مرفه فئودال و زمین دار تشکیل می دادند . در مناطق غیر شهری نیز ؛ ایلات و عشایر و قبایل مختلف کرد وجود داشت که در تغییرات شرایط عمومی جامعه کردها ، لاجرم دستخوش تغییر و تحول شده بودند و اکثر کشاورزان کرد ؛ عملا" در فقر مطلق زندکی می کردند و موقعیت بازار ؛ نقدینگی و اقتصاد و صنعت در کردستان بسیار متزلزل بود و در کنار فقر مزمن بی سوادی سنتی در فرهنگ کردها موج می زد . در ایران سیاست عشیرتی رضا شاه مخصوصا" در آغاز سلطنتش – بر تبعید روسای عشایر و مصادره املاک و اراضی ایشان و اجبار آنان به یکجا نشینی با منع رفت و آمدشان به چراگاه های تابستانی و انتقال دادن تمامی عشایر کرد – مانند ایل گلباغی – به نقاط دور مبتنی بود که تاثیراتی بسیار منفی بر اقتصاد کردستان نهاد . پس از استعفا و تبعید رضا شاه ؛ وضع با برگشتن روسای تبعیدی و عشایر انتقال یافته ، به همان روال سابق بازگشت . و پس از جریان سمکو (سمیتقو) و قاضی محمد ؛ حکومت انگار برای نوعی تبلیغ و دلجویی ، کردها را در نظامی گری و میهن پرستی و غیرت ، ستایش می کرد . واموال واملاک زمین داران کردگاه به بیش از۱۵۰ روستامی رسید . و طبقه ممتاز کردها را یک گروه بسیار کوچک از دیوان سالارها و زمین داران و ملاکین و و بازاریان و البته به دربار تشکیل می دادند . و کردها در کنار دیگر اقوام ؛ جامعه رنگارنگ ایران را تشکیل می دادند . طبقات مختلف اجتماعی در کردها ، چندان جریانی فرهنگی – قومی را در جامعه آن زمان ایران به وجود نیاورد تا بتواند از طریق مبارزه، سهم بیشتری را از قدرت سیاسی دولت محمد رضا پهلوی کسب کند . ملاکین محافظه کار کرد نیز بیشتر به ترمیم موقعیت خود پس از سقوط رضاخان می اندیشیدند از چندان نفوذ اجتماعی و سیاسی برخوردار نبودند ؛ قدرت آنان از نوع قدرت عشایری بود و در دهه ۱٣۲۰ نیز ؛ اکثر عشایر اهرم فشار دست انگلستان ، علیه دولت مرکزی بودند . و در پنج مجلس طی سالهای ۱٣۲۰ تا ۱٣٣۲ ؛ اکثر مالکان محافظه کار کرد – مانند سردار معظم کردستانی (آصف) در کرسی ها نمایندگی کردستان را بر عهده داشتند و کردها از سنت سیاسی پخته و جا افتاده و دارای تجربه برخوردار نبودند . از دیگر سود نهاد سیاسی مشخصی برای جهت دادن مبارزه اجتماعی ؛ واقعیت خارجی نداشت و اکثر کردها گردیده به حزب توده ؛ فعال و هدفدار بودند که در آرزوی تعیین جریان عمومی سیاست بودند .
در دوره دهه ٣۰ جریان اصلاح طلب و تندروی جبهه ملی و حزب توده که در میان طبقات متوسط و پایین شهری پایگاه داشتند در سطح شهرهای کردستان نفوذی فراگیر یافتند . حزب توده در کردستان و میان نخبگان کرد با رشدی بی سابقه یافت و تعداد کادرهای حزبی فعال ، چشمگیر بود و نظر طبقات پایین و متوسط ، کارگران ، کشاورزان ، دهقانان و زنان را جلب کرد . اما پس از سقوط دولت خودمختار آذربایجان و جمهوری کردستان ؛ فعالیت حزب توده در میان کردها ؛ حالتی زیر زمینی داشت و در صحنه ظاهر صرفا" جبهه ملی در عرصه سیاست عرض اندام می کرد . هر چند که در میان کردها به مذهبیون سنتی و فعالیت و نفوذ خاص خود را داشتند . و شاید ایدئولوژی اسلامی و اندیشه ناسیونالِسم افراطی ؛ در میان کردها موج می زد . در مجلس های شورای ملی ، نمایندگانی که از طرف کردستان انتخاب شده بودند اکثرا" از طبقه اشراف بودند و توجه زیادی به منافع آتی و آنی خود و مصالح اعوان و انصار وابسته به خود داشتند . و نماینده های مصلحت گرای کرد مجلس ، از چندان نفوذ و اعتباری برخوردار نبودند و جزو حامیان غیر متعهد الگوی سلطنت بودند که خود نیز به مصونیت مالکیت های خصوصی خود در جامعه سنتی کردها ؛ دلبستگی داشتند : مردانی سست عنصر ؛ فرصت طلب ، مغرور ؛ مطیع حکومت مرکزی و بی بهره از نفوذ و قاطعیت قانونی در برابر حکومت بودند و شاید درکی درست از مسئولیت سیاسی و اجتماعی خود نداشتند و در معنا و مفهوم نظام پارلمانی امروزی ، اکثر نمایندان کرد تجار و مالکانی بودند که از سواد و دانش کافی برخوردار نبودند و با سیاست آشنایی نداشتند . جمعیت کردها نیز اکثرا" روستایی بوده و با شیوه سنتی کشاورزی و زراعت پیله وری در مرز روزگار می گذرانیدند . عدم توسعه فقر و بیسوادی در جامعه کردستان هم گسترده بود ؛ و متعصب وابستگی های کهن قومی – محلی اکثر چهره های سیاسی داخل نظام حکومت مرکزی – بجز گروه های مریدان و وابستگان – چندان از پشتیبانی و حمایت مردمی و پیوند موثر گروه های مختلف محافل جامعه کردها برخوردار نبودند و حتی نسبت به آنان موضعی بی طرفانه و رسمی و دیوان سالاری مصلحتی داشتند ؛ چون مرید و تحت سلطه دربار بودند و در برابر ولینعمت خود دستمایه قدرتی نداشتند . تا در برابر مسایل اجتماعی – سیاسی جامعه کردها نوعی رویارویی داشته باشند و از طرفی دیگر جایگاهی مشخص و مبنی بر هویت کردی در بدنه سیاسی کشور نداشتند ؛ گرچه در آن ایام اردلان را تا حد وزارت در هیئت دولت – با آن    کابینه های آسیب پذیر و عقیم – مطرح و منسوب بودند ؛ اما دیگر ایشان به عنوان دارنده هویت کردی مشخص و تعریف شده ؛ شناخته نشده بودند . 
اکثر ایشان بنا به گسترش پیوند شخصی و گروهی ؛ دریافت مساعدت ؛ تامین منافع و مقام اعوان و انصار خود و یا در اختیار داشتن منابع قدرت و مشاغل کلیدی ، انواع روباط متداخل مبتنی بر بده و بستانهای گوناگون نوعی حس سرسپردگی و مدیون بودن به قدرت مرکزی داشتند ؛ چهره های سیاسی کرد از هماهنگی درونی بی نصیب بودند و بنا به حفظ تشریفات و موقعیت خود ؛ از روحیه همکاری بی بهره بودند ؛ گرچه هیچکدام از آنان در تعیین سیاست حکومت ، مشارکتی نداشتند : و بنا به موقعیت سست و نامشخص و مبهم آنان در کابینه یا مجلس ؛ همواره از شبح عدم اعتماد حکومت مرکزی نسبت به آنان ؛ آسایش خاطر نداشتند . بنابراین همواره نوعی چند دستگی و حالت سکون و انفعالی در میان اکثر ایشان مشاهده می شد .و از طرفی چون توهم مخالفت بالقوه کردها و عصیانگری آنان مطرح بود ؛ دولت های میان مایه با نخست وزیرهای سست نهاد و ضعیف النفس در راس آن نیز ، با توسل به این شگرد اعمال فشار و چماق در سایه جهت تهدید را همیشه در ذهن و سیاست کاری خود داشتند تا مبادا کردهای نخبه با ایشان ؛ تضاد و یا تعارضی داشته باشند . و در بین نمایندگان کرد مجلس و اعضای حاضر در بدنه حکومت نیز ائتلافی مبتنی بر اصول مشترک ؛ اهداف مشخص و اولویت معین و خط مشی و سیاستی خاص وجود نداشت ؛ تمام موقعیت آنان در گرو همان شبکه رابطه با دربار بود و حتی مجموعه عوامل ساختاری و حاشیه ای به نماینده و شاغلی لایق فرصت نمی داد تا نقش خود را به طور موثر ایفا کند . در خود حکومت مرکزی هم البته ؛ کابینه های با ترمیم ها و تغییرهای مکرر؛ فرصتی را برای توجه به تخصص و صلاحیت باقی نمی گذاشت ؛ چون مقام های کلیدی و سمت های حساس میان شمار محدود و مشخصی از نور چشمی ها دست به دست می گذاشت و رد و بدل می شد.

به همزمانی وقایع کردها در مجلس اشاره کنید

ادوار قانون گذاری را براساس تقسیم بندی سیاسی تاریخ مشروطیت ایران به ٣ عصر "قاجاریه ، پهلوی اول و پهلوی اول و پهلوی دوم " تقسیم بندی می کنند . که ۵ دوره اول مجلس در عصر اول مشروطیت بود و دوره ۶ تا ۱۴ ؛ عصر دوم مشروطیت بود . البته مجلس ملی اول – یا مادر مشروطیت ایران را بزرگترین ؛ بهترین و پرشورترین و کاری ترین مجلس ایران می نامند ؛ مجلسی مشابه مجلس فرانسه در ۱۲۰٣ . از وقایع مهم مقارن مجلس ۲ ، قیام فئودالها و طرفداران محمد علی میرزا در کردستان بود که ضد حکومت ملی عمل کردند . (پس از ۲۷/۱/۱۲٨٨) در دوره ۴ در کردستان اسماعیل سمیتقو و در گیلان میرزا کوچک خان جنگلی و در خراسان کلنل محمد تقی خان پسیان قیام کردند . در زمان رضا شاه ؛ قام حعفرالسلطان در ۱٣۱۰ درپاوه رخ داد . در دوره ۱۴ غائله قاضی محمد و همراهانش و واقعه آذربایجان رخ داد . و با اعلام قاضی محمد ؛ زمینه برای انتخابات دوره ۱۵ مجلس آماده شد . که در دوره ۱۴ ؛ حکیمی نخست وزیر بود و امان الله اردلان وزیر دادگستری ؛ که ایران به خاطر حمایت شوروی به سازمان ملل متحد شکایت کرد . در دوره فترت بین دوره ۱۴و ۱۵ ؛ قوام نخست وزیر بود و سران کرد اعدام شدند .


چرا آصف - بنا به نزدیکی اش با دربار - از قاضی محمد دفاع نکرد؟

آصف برخورد دوگانه ای نسبت به قاضی محمد داشت ، از طرفی در گفتگوی با یحیی خان صادق اشاره می کند ؛ که به قوام سفارش قاضی محمد را کرده است :‌از طرفی در روزنامه اطلاعات ۲۵/۱/۲۶ نوشته است که آصف در سنندج فعالیت کردهای دمکرات را خنثی کرد و اجازه نداد که این شهر به مهاباد جدیدی در آید . و شایعه این محافظه کاری از بعضی جهت به نفع مردم سنندج تمام شد . اما در این باره به گمانم سخنان جناب یحیی خان صادق وزیری را باید شنید . اما سردار معظم آصف در دوره ۷ وارد مجلس شد و تا دوره ۱۵ مرتبا در مجلس بود و و در اولین انتخابات مجلس سنا در ۱٣۲٨ سناتور کردستان شد و در ۱٣٣۰ در گذشت و در این مدت ٣۰ سال نمایندگی مجلس شورا و سنا ، هیچ وقت نطقی در مجلس نکرد و همیشه جزو حزب باد و اکثریت مجلس بود و در محافظه کاری – لااقل پیش از انقلاب - مشابهی نداشت . وی در شهریور ۱٣۲۰ مدتی استاندار کردستان بود .

نمایندگان آزادیخواه یا مشروطه طلب و کرد مجلس، قبل از انقلاب ، بیشتر چه قشرهایی بودند؟

البته قبل از محمد علی شاه قاجار ، سنندجی ها چندان باوری به مشروطه نداشتند و اکثر نمایندگان منصوبی دربار یا فئودال ها بودند تا انتخابی مردم . و این مساله هم آشکار است که سنندجی ها همواره در طی تاریخ ؛ با حکومت مرکزی مراوده و رابطه نزدیک داشته اند از زمان سلجوقیان تا زندیه و صفویه نیز با دولت دوست بوده اند و در کتابها از کمک کردها به حکام و سلاطین چه داستانها و حکایاتی که نوشته شده اند و مشهورترینش همان رابطه کردها با نادرشاه افشار است و یا تسلیم فوری و معامله اردلان با کریم خان زند به شرط ماندن بر ولایت حکومت کردستان   .اما در مجلس سابق شورای ملی با وجود این ارادت و وفاداری به دولت مرکزی ،   از دوره اول مجلس در ۱٣ مهر ۱۲٨۵ تا دوره ۲۴ مجلس در ۱۲ بهمن ۱٣۵۷ ، هیچ نماینده کردی در سطح نواب ریئسی ، کارپردازی ، منشی ، و ریاست مجلس نداشته ایم ، دیگر پس از انقلاب و در مجلس شورای اسلامی را نمی دانم .اما در آن ۶۰ سال و ۲۴ دوره ، ۲۰ شخصیت اندک هماهنگ و بعضأ متفاوت ، اما قابل تامل - نمایندگی سنندج را عهده دار بوده اند : میرزا حاج اسدالله خان کردستان ، آقا خان اعزاز السطنه ، میرزا فرج آصف " سردار معظم " ، حاج محمد خان حبیبی ، میرزا محمد خان وکیل " وکیل الملک " ، اسمعیل رحیم زاده ، نصرت الله صادق وزیری " اعزاز الملک " ، عبدالحمید سنندجی " سالار سعید " ، ناصر قلی خان اردلان ، حسین وکیل ، محمد رضا آصف ، امان الله اردلان ، دکتر محمد هاشم وکیل ، عباسقلی اردلان ، مهدی شیخ الاسلامی ، هوشنگ کمانگر ، محمد اصولی ، محمد عابد سراج الدینی ، فرخ لقا بابان ، حبیب الله امام مردوخ . و اینکه در تاریخ پهلوی چه اقدامی برای کردستان کردند در مقاله ای و جایی دیگر می توان در این باره بحث کرد.
در بین نمایندگان مجلس چند نفر جالب توجه اند : یکی حاجی میرعبدالمطلب کردستانی (امین التجار) فرزند میرزا ابراهیم ؛ که تاجر مقیم مرکز بود در دوره اول از طرف اصناف – قصاب و دباغ و مرغ فروشان نماینده تهران می شود ؛ دوم امان اله اردلان که شخص باهوش و اهل فضلی بوده . سوم دکتر هاشم وکیل (که پدرش نیز چندین دوره نماینده مجلس بود ) پس از فوت پدر در بهداری کردستان کار می کرد و سپس کرسی پدر را احراز کرد . اختلاف وی با فرج آصف از زمان تشکیل حزب سعادت در کردستان شروع شد و این حزب البته در ۲٨ مرداد ۱٣٣۲ به کلی متلاشی شد . وی در دوره ۱٨ به کمک دیوان بیگی و حائری زاده – از محارم سپهبد زاهدی – به کرسی وکالت در مجلس رسید و مردی بسیار زیرک و کاردان بود . و چهارم "سالار سعید" بود ؛ مردی باهوش و داماد خانواده فرمانفرما ؛ از طرفداران سید ضیا ؛ عضو موثر حزب اداره ملی که در دولت مصدق به خاطر نزدیکی اش به انگلیسی ها مورد بی مهری واقع شد و پس از ۲٨ مرداد ٣۲ ؛ مجددا" به کار سیاسی بازگشت و وکیل مجلس شد . در دوره ۱۶ جزو مخالفین دولت بود و گاه به عنوان یکی از متولیان مجلس – از وی - نام برده می شد . یا اسدالله کردستانی – که نمی دانم – قبل از تشکیل مجلس سوم در ۲۵/۱۲/٣۰ جز اعتدالیون بودند ( مانند دهخدا و اعتصام الملک که خروج خود را از آن حزب اعلام کردند) .

درباره اسناد موجود درباره کاندیدا شدن نمایندگان کرد بیشتر توضیح دهید .

سندهای پراکنده و عجیب و غریبی در این باره وجود دارد . مثلا نمایندگان کرد مجلس ۷ سنندج و دیگر مناطق کرد به بعد بدون استثناء باید اول رضایت دربار پهلوی را اول تحصیل می کردند و حتی در خفا هم گاهی به وزیر دربار زیر میزی می دانند .در اسناد موجود در اداره کل آرشیو اسناد و موزه دفتر ریاست جمهوری به موارد جالبی بر می خوریم : مثلا" آقای حاجی محمدخان اردلان ؛ عبدالحمید خان سنندجی و کردستانی حائز اکثریت آراء شده اند : که در ۱۷/۲/۱٣۵۰ حکم توقیف آمده !یا اینکه فرمانده لشکر ؛ علی اشرف وزیری – پسر مرحوم مشیر دیوان – را برای نمایندگی سقز معرفی می کند ؛ اما دیگری افتخار ناهید را . یا در سنه ۷۴ ؛ کاندیداهای مورد نظر تیمور تاش برای دوره نهم مجلس ؛ فرج الله خان آصف ؛ محمد وکیل الملک و مفتی است . یا در روزنامه آزادگان ۲۹/۹/٣۰ آمده است که از دوره ۱۴ به بعد وکیل سقز را آشکارا وزارت جنگ و ستاد ارتش تعیین      می کند : یا اعیان و اشراف زادگان موافق محمد رضا آصف هستند و مخالف عبدالحمید سالار سنندجی .
سالار جاف در ۲-٨ / ۷۵۷٨ مورخه ٣۰/۹/۵٣ به یکی از اقوام قاسم مهتدی اظهار داشت که به قاسم پیغام دهد تا خود را کاندیدای مجلس کند ، زیرا حالا ایران – به خاطر حزب رستاخیز- تک حزبی است و هر کس بیشتر مورد تایید مردم باشد ، نماینده خواهد شد و سپس خود جاف شخصا به مهتدی تلگراف زد و با او بنا به اسناد رابطه ای بسیار نزدیک داشته است و دوست داشت که مهتدی عضو رستاخیز شود و آنگاه از طرف بوکان نماینده مجلس . یا در سند ۴۷۰ به تاریخ ۶/۲/۱٣۵۴ کلاسه ۴۴۵/٣۴۱ آمده است که محمد اصولی – کاندیدای سنندج – ساکن تهران و کارمند سازمان بازرسی شاهنشاهی و نماینده دوره ۲۲ سنندج است و جلال ظاهری مستشار دیوان عالی کشور کاندیداری بیجار می باشد که ثابتی از اداره دفتر نخست وزیری به ریاست ساواک تهارن می خواهد که بیوگرافی وی را بدهد که در همان سال بنا به سند ۴/۴/۵۴ ش ۱۰۷۰۹ / ه محرمانه نخست وزیری به سازمان اطلاعات و امنیت کشور؛ دکتر عابد سراج الدینی – نماینده سنندج – و ایرج صمدی – قروه – حسن اردلان – سقز و بانه – به نحوه اجرای انتخابات اعتراض کرده اند و تقاضای رسیدگی دارند .

درباره خانواده وکیل چطور؟

در اسناد تاریخ معاصر ایران ، نام " وکیل " از سند [ش.پ ۶۱۷ ف ۵ب الف ۱ ] [ ش.ت ۲۹٣۰۰۵٨۲۴ وزارت داخله ایران ]– به بعد - قابل یافتن است که در آن سند به تاریخ ۲۴ / ۷ / ۱٣۱۱ دایره انتخابات سنندج تلگرافی رمزی به تهران فرستاده است که حکومت کردستان – وقت – کاندیداهای خود را صرفا فرج الله خان آصف ( ملقب به سردار معظم و متولد ۱۲۶۰ ) و محمد خان وکیل ( ملقب به وکیل الملک و متولد ۱۲۶۴ ) می شناسد. میرزا محمد خان وکیل در دوره های ۴ و ۵ و ٨ و ۹ و ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ مجلس شورای ملی سابق نماینده سنندج بوده است . و از همان خانواده بعدها حسین وکیل در دوره ۱۵ ( که فرج آصف پس از ۱۲ دوره نمایندگی از دوره ٣ تا ۱۵ ، راهی مجلس سنا شد و وکیل بنا به مراودت با آصف توانست نماینده سنندج شود ) و فرزندش دکتر محمد هاشم وکیل ( ریس بهداری کردستان و متولد ۱۲۹۵ ) در دوره های ۱٨ و ۱۹ و ۲۰ نماینده سنندج بوده اند . و البته روشن است که اکثر نمایندگان سنندج در ۲۴ دوره مجلس شورای ملی - و بعدها مجلس سنا - در حکومت های قاجار و پهلوی از طبقه مالکین عمده و محافظه کار کردستان و چند شغله   و اکثر با سواد بوده اند یا تحصیلات قدیم و متعارف و یا سواد جدید و مدرک دانشگاهی داشته اند و این مقام بیشتر در میان این خانواده ها دست به دست می گشت . و خصوصا خانواده آصف که بنا به احترامی که رضا خان برای ایشان قائل بود در مجلس از ارکان و متولیان عمده بوده اند.و زمانی که سالار الدوله حاکم کردستان پس از محمد علی شاه بود ، و یحیی خان صادق وزیری در این باره بهتر توضیح می دهد که رضا ماکسیم ( مسلسل چی ) در جلوی در منزل آصف دیوان ، نگهبانی می داد ( میزا علی نقی خان آصف اعظم که در ۱٣۱۶ در گذشت ) ، شاید کسی نمی دانست که او ، روزی رضا شاه پهلوی ایران خواهد شد . البته از یحیی صادق وزیری شنیده ام که " روزهای دوشنبه وقتی رضا خان نمایندگان مجلس را در کاخ مرمر به حضور می پذیرفت و احوالپرسی میکرد ، جلوی فرج آصف که می رسید ، می گفت " حال آقا ( پدر گرامی شما ) چطور است ؟ " ...و در رفتاری متناقض ، یکبار هم که رضا شاه به سنندج آمد به جای رفتن به منزل آصف ، به خانه ریئس قشون رفت و در نطقی اعیان و اشراف کردستان را مسئول عقب ماندگی قلمداد کرد !.

در انتخابات دوره ۱۷ چه اتفاقاتی رخ داد؟

در ۱۶/۱۲/٣۰ رزم آرا کشته شد و دکتر عبدالحمید زنگنه ؛ رئیس دانشکده حقوق هم ترور . در تهران به مدت ۲ ماه اعلام حکومت نظامی شد و در همان دوره ۱۶ بود که مصدق نخست وزیر شد . مصدق می خواست انتخابات دروه ۱۷ را کاملا" زیر نظر داشته باشد ، توده ای ها در آن ایام چندان مقبول نبودند ؛ چون در ۱۵/۱۱/۲۷ بود که ترور غیر موفق شاه در دانشگاه تهران رخ می دهد و از طرف مجلس فعالیت توده در ایران غیر قانونی    می شود . هر چند که مصدق پس از انتخاب ٨۰ نفر ؛ نتوانست مجلس ۱۷ را یکدست و مطیع کند و روزنامه نبرد هم از وی انتقاد کرد .در نشریه شاهد ایران ، ش ۶/۱۰/٣۰ ؛ آورد شده است که مصدق معتقد است "مردم بدون دخالت مراجع ذی نفوذ در محیطی آزاد در انتخابات شرکت کنند و حتی این شعر در بعضی کتابها آمده است که : مژده آزادی از دکتر شنو با گوش جان / گفت آزاد است این دوره در ایران انتخاب ؛ تا به کی دست خیانت پیشه باید بود باز / تا به کی آزادگان را کس نیاورد در حساب ؛ دست بد خواه وطن از هر طرف باید برید / تا نگردد در وطن برپا از آنان انقلاب و... .اما در مطبوعات چپی ؛ مرتب نقطه ضعف های مصدق را گوشزدمی کردند ، مثلا" در ۲/۱۲/٣۰ شاهد ایران در ش ۷ به کنایه نوشت ؛ آقای دکتر مصدق تا اینجا را خوب آمدید . مثلا" در باختر امروز (ش ۷۰۰ به تاریخ ٣۰/۹/٣۰) سید جمال الدین اخوی دادستان کل کشور و رئیس هیئت عالی مشاوره انتخابات ؛ مدعی شد که انتخابات دوره ۱۷ یک تحول بی سابقه در ایران پدید خواهد آورد . و در اخبار می آمد که مثلا" اطاق محل نگهداری صندوق های آراء انتخابات در تبریز در ۲۹/۱۱/٣۰ آتش گرفته است . هر چند انتخابات بین ۵ گروه بود : مردم –ارتش –دولت –فئودال ها و حزب توده . در مهاباد هم صارم الدین صادق وزیری منتخب مردم شد که شاه به جای وی ، امامی را به مجلس فرستاد!

منبع: سایت اخبار روز  www.akhbar-rooz.com 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم تیر ۱۳۸۶ساعت 23:45  توسط رحیم بصیری  | 

اخبار فیلم ها و تصاویر درگیری ها و آتش سوزی های شب گذشته

 

برای مشاهده اخبار فیلم ها و تصاویر درگیری ها و آتش سوزی های شب گذشته که در پی سهمیه بندی بنزین رخ داد به سایت های زیر مراجعه کنید:

مرکز پخش خبری جوانان کمونیست

عشق-صلح-درک متقابل

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم تیر ۱۳۸۶ساعت 22:58  توسط رحیم بصیری  | 

کانی یه‌کانی سه‌قز

کانی یه‌کانی سه‌قز

"فاتمه‌حیجازی"

(کانی که ڵانته‌ر)

 کۆنترین ئاسه‌واری شارستانیه‌ت له قه‌راخی ''رووبار'' و ''کانی'' یه‌کان  ‌‌‌‌‌‌‌‌هه‌ڵکه‌وتوو‌‌‌‌ه و هه‌رجێگایێ که ئاوی لێ بووه‌'' ئاوه دانی''شی لێ بوو‌ه‌ و وشه‌ی '' ئاو''له‌گه‌ڵ '' ئاوه‌ دانی'' هاتووه‌. ئاو بۆته‌ هۆی کۆبوونه‌وه‌ی خه‌ڵکی و پێکهاتنی شارستانیه‌ت و زۆربه‌ی شاره‌کان له‌ قه‌راخی رووبار و ده‌ریاکان دروست کراون.

ناوچه‌ی سه‌قز یه‌کێک له‌وناوچه‌ ئاوه‌دانانه‌یه‌ که‌ کۆنترین ئاسه‌واری شارستانیه‌تی تێدا هه‌ڵکه‌وتووه‌ و هه‌ندێک به‌ڵگه‌ی مێژوویی گرینگی وه‌ک زێویه‌ی تێدایه‌.

شاری سه‌قزله‌سه‌ر دوو ته‌پۆڵکه‌ دروست کراوه‌ که‌ چه‌می بچکۆلانه‌ی '' وه‌ڵیخان '' به‌نێویاندا تێده‌په‌رێ. چه‌می وه‌ڵیخان له‌ کێوه‌کانی '' ئاڵمه‌ڵوو" سه‌رچاوه‌ ده‌گرێ و له‌داوێنی شار تێکه‌ڵی چه‌می گه‌وره‌(چه‌می سه‌قز)ده‌بێ که‌ ئه‌م چه‌مه‌ش له‌ کێوه‌کانی که‌لی خان سه‌رچاوه‌ی گرتووه‌ و له‌گه‌ڵ چه‌می جه‌خه‌توو ده‌رژێته‌ناو به‌نداو(سه‌د)ی بۆکان.

کێوه‌کانی ئاڵمه‌ڵوو،هێجانان،جاقل،وه‌نه‌وشه‌ و مه‌لامحه‌مه‌د،ده‌وری شاری سه‌قزیان گه‌مارۆداوه‌.هه‌ربۆیه‌ ئه‌م ناوچه‌ شاخاوییه‌،له‌ زستاناندا سارده‌ و هاوینانی گه‌رمه‌. به‌فری زستان و بارانی به‌هار و پاییز بووه‌ته‌هۆی دروستبوونی گه‌لێک کانیاو و رووبار له‌م ناوچه‌دا،به‌ڵام زۆربه‌ی ئه‌م رووبار و کانییانه‌ وه‌رزین و بۆ ماوه‌یه‌کی کورت ئاویان هه‌یه‌.

له‌ناو شاری سه‌قز ساڵانی رابردوو به‌رله‌وه‌ی سازمانی ئاو لووله‌که‌شی ئاوی ناوشار بکات،خه‌ڵک و کانی ،هاوڕازی یه‌کتر بوون.خه‌ڵکی ناوشار بۆسه‌یران و گه‌شت،روویان ده‌کرده‌ باخ و سه‌یرانگاکانی ده‌وری شار و که‌ ناری رووبارو سه‌رکانییه‌پڕئاوه‌کان له‌ نێودارستانه‌کاندا!.

جاری وابوو چه‌ند بنه‌ماڵه‌ پێکه‌وه‌ حه‌وت شه‌و وحه‌وت رۆژ بۆسه‌یران ده‌چوونه‌:کانی سپی،مه‌لاموحمه‌د،کونه‌مار،باخی ئاخه‌ره‌ش،باخی خان...وله‌وێ له‌ دیمه‌نی جوان ورازاوه‌ی سروشت دڵ وده‌روونیان پاراو ئه‌کردوبه‌ئاوی پاکی کانی ورووبار،خاک وخۆڵ وهیلاکییان له‌ده‌م وچاوده‌سڕییه‌وه‌...

خه‌ڵکی شار ئاوی پێویستی خۆیان له‌کانییه‌کانی ناوشار وه‌ده‌ست ده‌هێنا و ئاوهێنان بۆ سه‌ر کانی یه‌کێ له‌ ئه‌رکه‌ گرینگه‌کانی ژنان و کچان بووه‌و وێستان له‌ ریزی کانی و نۆبه‌ی پڕکردنی گۆزه‌و چه‌له‌نگ، هه‌روه‌ها شۆردنی قاڵی و گلیم، لێفه‌و جل و به‌رگ و هه‌ڵخستنیان له‌ قه‌راخ چه‌م و له‌ سه‌ر تاشه‌ به‌رده‌کانی که‌ناری چه‌مه‌کان تابلۆیه‌کی سه‌ره‌نجڕاکێش بوو.

خه‌ڵکی شاربۆ شتنی جل و به‌رگ و قاڵی و ته‌نانه‌ت قاپ و ده‌فر و کاسه‌و که‌وچک، ده‌چوونه‌ سه‌ر چه‌می وه‌ڵیخان و چه‌می گه‌وره‌و له‌ ئاوی کانییه‌کانی ناو شار و که‌ناری شار بۆ خواردن که‌ڵکیان وه‌رده‌گرت.

کانی به‌ردینه

کانییه‌کانی ناوشار ئه‌مانه‌ بوون:

1- کانی ‌‌حاجی حه‌کیم2-کانی حاجی حه‌بیب3- کانی که‌ڵانته‌ر4- کانی حه‌مه‌وبه‌گ5- کانی به‌ردینه‌6-کانی مزگه‌وته‌چکۆله‌7-کانی گه‌رمکاو8- کانی بابه‌شێخ9- کانی هاجه‌ره‌خاتوون10-کانی هه‌یازبه‌گ11- کانی مه‌نیجه‌12- کانی قوشقانه‌13- کانی ئاشقان14- کانی ئاغه‌ڕه‌ش15-کانی باخی خان16- کانی مووساییه‌کان17- کانی باخ18- کانی کۆنه‌سه‌قز19- کانی قه‌وخ20- کانی پادگان21-کانی بێهداری22- کانی ره‌جه‌ب23-کانی که‌وه‌سوار

 زۆربه‌ی کانییه‌کان به‌ پێی ئاڵ و گۆڕی ژیان،له‌ناوچوون و ته‌نیا به‌شێکی که‌میان ماون...ئێستاش که‌ ناوشار لووله‌که‌شی کراوه‌،جگه‌له‌ که‌ڵک وه‌رگرتن له‌م کانییانه‌ بۆ لووله‌که‌شی،ئاوی به‌نداویش بۆ ناوشار کێشراوه‌؛به‌ڵام کاتی واش هه‌یه‌( وه‌ک چه‌ند مانگی رابردوو) که‌ به‌ بۆنه‌ی ناپاک بوونی ئاوی لووله‌کان،خه‌ڵک ناچار ده‌بن رووبکه‌نه‌وه‌ کانییه‌کان و له‌ نۆبه‌ی ئاودا بوێستن و شه‌وانه‌ تا نیوه‌شه‌و به‌ ده‌به‌ و گۆزه‌ و سه‌تڵ وگاریه‌ و ماشێن،ئاو کێش که‌ن؛ئه‌مه‌ تابلۆیه‌کی کۆنی ئه‌م وڵاته‌یه‌ که‌ دووباره‌ بۆته‌وه‌....

ئه‌و کانییانه‌ی که‌ جگه‌له‌ که‌ڵکی خواردن،شۆردن و تێراوکردنی دڵی زه‌وییه‌کان،به‌ کارێز ئاوی حه‌مامه‌کانی ناوشار(وه‌ک:حه‌مامی حاجی ساڵه‌،حه‌مامی خان،حه‌مامی مووساییه‌کان و حه‌مامی نمره‌)یان دابین ده‌کرد،فه‌وتاون.هه‌روه‌ها کانی سپی،که‌ ئاوه‌که‌ی وه‌ک چاوی قرژانگه‌؛تێکه‌ڵ به‌ ئاوی تر،سه‌رپۆش کراوه‌ و به‌ لووله‌ بۆ ناوشار کێشراوه‌.ئاوی کانی سپی یه‌کێ له‌و ئاوه‌ که‌م وێنانه‌یه‌ که‌ قورس نییه‌ و ئاوێکی روون و شیرین و سووکه‌،هه‌ر بۆیه شاعیرپیا ده‌ڵێ:

 رشک بهشت دارد آب و هوای ســـــــقز               مرغ دلم از آن رو دارد هوای سقــــــز

شیراز را که این دل مشکل همی پسندد                 در آن نگاه اول شــــد مبتلای سقـــــــز

محفوظ دار یا رب از آفـــــــت زمانـــــه               بر جان دشمنش ده درد و بلای سقـــــز

با گلنوای وحدت گردیــــــد چون مزین                اسراف نیست گردد صد جان فدای سقز

من آمدم که نوشم ازآب« کانی سپـــــــی»            شاید جلا پذیرد جـــــــان از جلای سقز

پیر غزایی اینجا کحل بصـــــر ببخشــــــد             شد چشم دل منور از توتیـــــــــای سقز

سقز ز ذوق « مظهر » شد مظهر معارف            ازعاشق «ضیائی»است نوروضیای سقز

نقشینه الهی است جاری ز کلک «ناهید»            ازفیض«نقشبندی»است صدق وصفای سقز

گل کرد باغ وحدت از همت شهیــــــدان              خون شهیــــد دیدم در جای جای سقـــــــــز   

جاوید باد و فاتح همواره دین اســــــلام               از شارع مقدس یعنی خــــــــدای سقـــــــــز

«صدرا»ده‌ڵێ خۆدایا هه‌رشه‌وهه‌تا به‌یانی            جانم ببێ به‌ قوربان خۆشک و برای سه‌قـــز      

 

«صدرا» ئیهامێکه‌ به‌ دوولایه‌نی: نازناوی کاک جه‌مال عه‌باس زاده‌ شاعیری ئه‌م شێعرانه‌ و وشه‌ی « سه‌ دڕا»ی کۆردی به‌ مانای « سه‌دجار».

------------------------------------------------------------------------------

ئه‌م وتاره‌ له‌ ژماره‌ 3ی گوڤاری زێویه - تایبه‌تنامه‌ی ئه‌نجومه‌نی فه‌رهه‌نگی ئه‌ده‌بی مه وله‌وی کورد-هه‌ڵگیراوه‌‌

==========================================

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم تیر ۱۳۸۶ساعت 22:48  توسط رحیم بصیری  | 

دیاریكردنی‌ 6 مانگ زیندانی‌ هه‌ڵپه‌سێراو بۆ مه‌نسوور ته‌یفووری‌، نووسه‌ری‌ سه‌قزی‌

سه‌رچاوه‌: "اخبار روز"

كوردستان میدیا: مه‌نسوور ته‌یفووری‌، نووسه‌رو وه‌رگێڕی‌ ناسراوی‌ سه‌قزی‌‌و ئه‌ندامی‌ ناوه‌ندی‌ نووسه‌رانی‌ كوردستان‌و ئێران، رۆژی‌ 26/3/1386، له‌لایه‌ن دادگای‌ شۆڕشی‌ مه‌ریوانه‌وه‌ بانگ كراو له‌لایه‌ن دادوه‌ری‌ دادگاكه‌وه‌ 6 مانگ زیندانی‌ هه‌ڵپه‌سێراوی‌ به‌سه‌ردا سه‌پا.
مه‌نسوور ته‌یفووری‌ به‌ تۆمه‌تی‌ به‌زاندنی‌ سنوور‌و هاوكاری‌ له‌ته‌ك حیزبه‌ سیاسییه‌كانی‌ كوردستانی‌ ئێران دا‌و هه‌وڵدان له‌ دژی‌ ئه‌منییه‌تی‌ نه‌ته‌وه‌یی‌، چه‌ندین رۆژ له‌ زیندانی‌ تاكه‌كه‌سیی‌ ئیتلاعاتی‌ سنه‌دا راگیراو دواتر به‌ دانانی‌ بارمته‌ی‌ 30 میلیۆن تمه‌نی‌ ئازادكرا.
شایانی‌ باسه‌ ناوبراو به‌رهه‌مێكی‌ زۆری‌ له‌ بواری‌ هزرو سیاسه‌ت دا وه‌رگێڕاوه‌ته‌ سه‌ر زمانی‌ كوردی‌ كه‌ له‌وانه‌ به‌ په‌رتووكه‌كانی‌ "ته‌جروبه‌ی‌ مۆدێڕنیته‌"، "له‌مه‌ڕلۆكاچ"، "تیئۆرییه‌كانی‌ فه‌رهه‌نگ"‌و "كۆمه‌ڵه‌ وتاره‌كانی‌ جوانیناسی‌"‌و هتد ده‌توانین ئاماژه‌ بكه‌ین

+ نوشته شده در  جمعه یکم تیر ۱۳۸۶ساعت 19:14  توسط رحیم بصیری  | 

عکسهای از آبیدر

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 23:54  توسط رحیم بصیری  | 

درگیری میان نیروهای سپاه با مامورین نیروی انتظامی در مهاباد ۱۸ کشته بر جای گذاشت

درگیری میان نیروهای سپاه با مامورین نیروی انتظامی در مهاباد ۱۸ کشته بر جای گذاشت

آفتاب: درگیری میان نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه با مامورین نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی، که به اشتباه رخ داد ۱٨ تن کشته و زخمی برجا گذاشت. «جعفر آیین‌پرست»، نماینده مردم مهاباد در مجلس هفتم، ضمن تایید این خبر در گفت و گو با خبرنگار آفتاب گفت: «این درگیری روز ۲۰خرداد ماه و در حوالی شهرستان مهاباد رخ داد که در جریان آن پنج تن کشته و تعدادی نیز زخمی شدند».
آیین‌پرست در توضیح شرح ماجرا به خبرنگار آفتاب گفت: «از مدتی پیش در محوری که درگیری رخ داده است عملیات عمرانی و راه سازی در دست اجرا بوده و مامورین نیروی انتظامی هم به آنجا رفت و آمد می‌کرده‌اند».
وی افزود: «در روز حادثه، عده‌ای از نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه که با پوشیدن لباس‌های محلی قصد استتار داشتند، در این محور کمینی را طراحی می‌کنند که من دلیل آن را نمی‌دانم اما ممکن است برای برخورد با قاچاقچیان انجام گرفته باشد».
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: «پس از رسیدن مامورین نیروی انتظامی به محل کمین، به اشتباه درگیری میان این دو گروه رخ می‌دهد که در جریان آن فاجعه تلخ کشته شدن چندین مامور رخ می‌دهد».
آیین‌پرست با اشاره به این نکته که «در نهایت هم مردم محلی متوجه اشتباه دو طرف شدند و با داد و فریاد جلوی ادامه درگیری را گرفتند» تاکید کرد: «من در دیدار با وزیر کشور هم تاکید کردم که هرچند تا کنون این مسئله در صحن مجلس طرح نشده است اما باید مشخص شود که این نا هماهنگی از جانب چه کسی رخ داده است».
وی با انتقاد از بی‌اطلاعی گروه‌های دولتی حاضر در منطقه از عملیات‌های یکدیگر گفت: «چرا باید چنین تحرکات بدون مطالعه‌ای صورت بگیرد، چرا باید نیروهای نظامی و انتظامی از اقدامات یکدیگر بی‌اطلاع باشند تا چنین فجایعی به بار آید. حداقل باید اعضای شورای تامین استان در جریان قرار می‌گرفتند تا امکان هماهنگی پدید آید».

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 0:11  توسط رحیم بصیری  | 

فيلم نيوه‌مانگ -فيلم «بهمن قبادي» در جشنواره «نيكول كيدمن»سیدنی

فيلم «بهمن قبادي» در جشنواره «نيكول كيدمن» چاپ ارسال به دوست
۲۰ خرداد ۱۳۸۶

Imageفيلم نيوه‌مانگ (نيمه‌ماه) آخرين ساخته بهمن قبادي، در جشنواره‌اي كه در سيدني استراليا، با حمايت نيكول كيدمن برپا مي‌شود، بيست‌و‌سومين حضوربين‌المللي خود را تجربه مي‌كند...

ایراسان- به نقل از روابط عمومي فيلم، پنجاه‌و‌چهارمين دوره اين جشنواره كه از سال 1954 فعاليت خود را آغاز كرده است، از 18 خرداد(هشتم ژوئن) آغاز شده و به مدت هفده روز ادامه خواهد داشت.
اين جشنواره يكي از طولاني‌ترين جشنواره‌ها و يكي از بزرگترين وقايع فرهنگي شهر سيدني به شمار مي‌رود و در بين حاميان اين جشنواره نام نيكول‌كيدمن به چشم مي‌خورد.
فيلم نيو‌ه‌مانگ در بخش غير رقابتي «نيوكراندهوپ» و در روز 23 خرداد (13ژوئن) به نمايش درخواهد آمد.
اين جشنواره تا 3 تير، (24 ژوئن) ادامه خواهد داشت .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۶ساعت 23:31  توسط رحیم بصیری  | 

كوه‌پيمايي يادواره مرحوم عبدالله راشدي

كوه‌پيمايي يادواره مرحوم عبدالله راشدي

هيئت كوهنوردي شهرستان سقز با همكاري اداره تربيت بدني اقدام به برگزاري همايش عمومي كوهپيمايي يادواره مرحوم عبدالله راشدي مي كند.

زمان اين همايش روز جمعه 25/3/86 مي باشد.

 اين هيئت با پخش اطلاعيه اي اعلام نمود: مكان اوليه ي تجمع آخر خيابان شهدا ساعت 4:30 الي 5 صبح و محل كوهپيمايي كوه جاقل خواهد بود. شركت براي عموم آزاد است و از شركت كنندگان خواسته شده امكانات و تجهيزات لازم را همراه داشته باشند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۶ساعت 0:43  توسط رحیم بصیری  | 

اخبار سیاسی

 
 

اجلال قوامي و سعيد ساعدي، دو روزنامه نگار سنندجی به سه سال و دو سال و شش ماه حبس تعزيري محکوم شدند

ایلنا: شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج، اجلال قوامي و سعيد ساعدي، از روزنامه‌‏نگاران سنندجي را به ترتيب به سه سال و دو سال و شش ماه حبس تعزيري محكوم كرد.
نعمت احمدي، وكيل مدافع اين دو روزنامه‌‏نگار  با بيان اين مطلب، گفت: دادگاه پس از رسيدگي به پرونده موكلانم آنها را از بابت اتهام «اقدام عليه نظام و امنيت ملي كشور از طريق شركت فعال و موثر و تجمع غيرقانوني در تاريخ هشتم و دهم مرداد سال 84 مقابل استانداري سنندج» به تحمل دو سال حبس و به اتهام «فعاليت تبليغي عليه نظام و به نفع گروهك‌‏هاي مخالف نظام» به تحمل شش ماه حبس تعزيري محكوم كرد. دادگاه همچنين اجلال قوامي را به اتهام «اهانت به مقام معظم رهبري» به تحمل شش ماه حبس تعزيري محكوم كرد كه با اين احتساب، اجلال قوامي به سه سال و سعيد ساعدي به دو سال و شش ماه حبس تعزيري محكوم شدند.
وي افزود: شعبه اول دادگاه انقلاب همچنين رسيدگي به اتهام «تخريب و تحريق اماكن عمومي و خصوصي در سطح شهرستان سنندج» را در صلاحيت دادگاه انقلاب ندانست و در اين زمينه قرار عدم صلاحيت به اعتبار و شايستگي محاكم عمومي شهرستان سنندج صادر كرد.
وكيل مدافع اين دو روزنامه‌‏نگار گفت: در فرصت قانوني نسبت به رأي صادره تجديدنظر خواهي خواهم كرد.
احمدي با اشاره به اتهام بند (الف) موكلانش مبني بر «اقدام عليه نظام و امنيت ملي كشور از طريق شركت فعال و موثر و تجمع غيرقانوني در تاريخ هشتم و دهم مرداد سال 84 مقابل استانداري سنندج»، گفت: تجمع روزهاي هشتم و دهم مرداد مقابل استانداري سنندج يك تجمع خودجوش بود كه حتي معاون وقت استانداري هم در آن سخنراني كرد. حضور نيروهاي دولتي در آن تجمع نيز نشانه اين است كه با اين تجمع مخالفتي نشده است.
وكيل مدافع قوامي و ساعدي تصريح كرد: موكلانم كه هر دو خبرنگار هستند براي كسب خبر به اين تجمع‌‏ها رفته بودند، بنابر اين شركت در اين تجمع‌‏ها حال قانوني باشد يا غيرقانوني از وظايف اطلاع‌‏رساني آنها محسوب مي‌‏شود و اتهام مزبور در مورد آنها صدق نمي‌‏كند.
احمدي با اشاره به بند (ب) اتهامات موكلانش مبني بر «فعاليت تبليغي عليه نظام و به نفع گروهك‌‏هاي مخالف نظام»، گفت: اين اتهام انتسابي يك اتهام كلي بود. ابتدا بايد مشخص شود كه موكلانم چه فعاليتي و به نفع چه گروهي انجام داده است تا بتوان اين اتهام را به آنها منتسب كرد در حالي كه در دادگاه مستندي در اين رابطه ارايه نشد.
وي به اتهام سوم اجلال قوامي مبني بر «اهانت به مقام معظم رهبري»، گفت: مشخص نيست استناد كيفرخواست چيست و موكلم در كجا و چه عباراتي استفاده كرده است كه اين اتهام به وي منتسب شده است

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 23:56  توسط رحیم بصیری  | 

وكيل مدافع محمود صالحي:

وكيل مدافع محمود صالحي:موكلم تصميم به اعتصاب غذا گرفته
است

ایلنا: وكيل مدافع محمود صالحي كه در رابطه با پرونده روز جهاني كارگر سال 83 در سقز به تحمل چهار سال حبس محكوم شده بود و در حال حاضر در زندان سنندج تحمل حبس مي‌‏كند از تصميم موكلش مبني بر اعتصاب غذا خبر داد."محمد شريف" در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا"، با بيان اين مطلب، گفت: طبق اظهارات همسر موكلم، صالحي در اعتراض به دوران محكوميت خود را به جاي اينكه در زندان محل وقوع جرم يعني زندان سقز سپري كند كماكان در زندان سنندج محبوس است، تصميم به اعتصاب غذا گرفته است.
وي با بيان اينكه موكلش به اتهام اجتماع و تباني جهت ارتكاب جرم به تحمل چهار سال حبس محكوم شده است، گفت: موكلم در حالي به زندان سنندج تبعيد شده است كه در حكم محكوميت وي، سپري كردن محكوميت در تبعيد قيد نشده است و به طور كلي مستند محكوميت صالحي نيز به گونه‌‏اي نيست كه حبس در تبعيد را در پي داشته باشد، بنابراين علي‌‏الاصول و قانوناً وي مي‌‏بايست به زندان سقز منتقل شود.
"شريف" تصريح كرد: بنده پيش از اين در اين خصوص با مسوولان قضايي استان كردستان مذاكره و تقاضا كرده‌‏ام كه طبق قانون موكل به زندان محل ارتكاب جرم منتقل شود. بنده اخيراً ضمن ارسال نامه‌‏اي به رييس كل دادگستري استان كردستان كه رونوشت آن به مديران اجراي احكام سنندج و سقز، رييس زندان سنندج و دادستان‌‏هاي سقز و سنندج ارسال شده، استدعا كردم كه موكلم به زندان سقز منتقل شود.
وكيل مدافع صالحي افزود: لازم به ذكر است كه خانواده موكلم براي ملاقات با وي بايد هر هفته به سنندج مسافرت كنند و پدر صالحي نيز به لحاظ كهولت سن تاكنون قادر به ملاقات با موكلم نشده است.
وي تصريح كرد: در عين حال موكلم به لحاظ سابقه بيماري كليوي با مشكلات جسمي حاد مواجه شده است. موكلم پيش از شروع دوران محكوميتش دو بار تحت عمل جراحي كليه قرار گرفته است و پزشك متخصص بيماري‌‏هاي كليوي كه وي پيش از آن به وي مراجعه مي‌‏كرد نيز اين امر را گواهي كرده است. بي‌‏توجهي به اين بيماري ممكن است تبعات غيرقابل جبراني براي موكلم در پي داشته باشد. بنده اين مسئله را نيز ضمن نامه متذكر شده‌‏ام.
شريف ادامه داد: اميدوارم مسوولان قضايي استان كردستان نسبت به تقاضاي بنده بذل عنايت داشته باشند و به وضعيت موكلم رسيدگي كنند. ضمن اين كه بنده به موكلم توصيه كردم كه از اعتصاب غذا پرهيز كند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:18  توسط رحیم بصیری  | 

نارضايتي از عملكرد فرمانداري

نارضايتي از عملكرد فرمانداري

در وب سايت فرمانداري سقز كه هر چند ماه يك بار به‌روزرساني مي‌شود،بخشي با عنوان نظر سنجي وجود دارد كه بازديدكنندگان مي‌توانند با مراجعه به اين بخش در نظرسنجي‌هاي مختلف شركت كنند.

سايت فرمانداري سقز از بازديدكنندگان خود خواسته است تا نظر خود را نسبت به عملكرد فرمانداري با چهار گزينه "عالي"،خوب"،متوسط"و"ضعيف" ابراز دارند كه نتايج تا روز چهارشنبه،16 خرداد،حكايت از عدم رضايت بازديدكنندگان از فرمانداري سقز دارد.

نتايج اين نظرسنجي بدين شرح است:

عالي 14%

خوب 7%

متوسط  8%

ضعيف 69 %

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 2:13  توسط رحیم بصیری  | 

مرگ در حين صعود به قله

مرگ  در حين صعود به قله

"عبدالله راشدي" كه به همراه چند تن ديگر جهت فتح يكي از قلل واقع درلرستان  در اين استان به سر ميبرد ،در حين صعود به قله از ارتفاع نسبتا بلند به پايين پرت مي‌شود و جان خود را از دست مي‌دهد.

اين رويداد در روز سه‌شنبه 15 خرداد به وقوع پيوست.

عبدالله راشدي كارمند اداره آب سقز بود و پيكر وي روز چهارشنبه در ميان اندوه دوستان وي در وادي رحمت شهدا به خاك سپرده شد.

"ریگا " این ضایعه را تسلیت می گویید   روانش شاد

 

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 2:11  توسط رحیم بصیری  | 

 

وروجكها

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:12  توسط رحیم بصیری  | 

حاجی مسته‌فا ته‌یموورزاده‌

  حاجی مسته‌فا ته‌یموورزاده‌

 

ژیان که‌به‌هه‌موو خۆشی وناخۆشیه‌که‌وه‌ ده‌ڕوات و تێئه‌په‌ڕێت ، هه‌ندێک ئه‌و هاژه‌و قه‌ڵبه‌زه‌ و مه‌نگی وبێ ده‌نگی یه‌ی رووباری ژین ئه‌نووسنه‌وه‌ که‌ له‌و به‌یاز وده‌سنووسانه‌وه‌ مێژووی ژیان وبه‌سه‌رهات وکوولتووری هه‌ر میلله‌تێک پێناسه‌ ئه‌کرێت ، هه‌ندێ میلله‌تی که‌وناراوله‌مێژینه‌ و له‌ هه‌مان کاتێشدا بێ ئه‌رشیڤ وکه‌م گه‌نجینه‌ی ده‌فته‌روپه‌رتووکی وه‌ک ئێمه‌ی کورد هه‌بوون وهه‌ن که‌ که‌متر مه‌جالی ئه‌وه‌یان بوه‌ یان ده‌رفه‌تی ئه‌وه‌یان پێ دراوه‌ چۆنیه‌تی رووداو وکاره‌ساته‌ مێژووییه‌کانی ژیانی رۆژانه‌و کێشه‌ یه‌ک له‌دوای یه‌که‌کانی گه‌له‌که‌یان ئه‌وجۆره‌ی بوه‌ بنووسنه‌وه‌و له‌ قوناخی شه‌فاهی یه‌وه‌ بیگوێزنه‌وه‌ قۆناخی که‌تبی وبه‌نووسراوه‌ بیهێڵنه‌وه‌ ... ئێمه‌ی کورد ئه‌وه‌ی هه‌مان بوه‌ هه‌تا ئێستا زۆربه‌یان هه‌ر له‌سینه‌ی پیره‌پیاوان وپیره‌ژنانی به‌ساڵاچوودا بوه‌ که‌ له‌راستیدا ئه‌گه‌ر ئه‌ومێژوانه‌ نه‌نووسرێته‌وه‌ به‌ مردنی هه‌ر پیره‌ژنێک وپیره‌پیاوێک فایلێک له‌ مێژووی ئێمه‌ی کورد ئه‌توێته‌وه‌ وئه‌کوژێته‌وه‌،  هه‌رله‌م به‌ستێنه‌دا حاجی مسته‌فای ته‌یموورزاده‌ له‌ شاری سه‌قزدا یه‌کێک له‌وکه‌سانه‌و له‌ راستیدا تاقه‌سواری سه‌رده‌می خۆی بوه‌ له‌وبواره‌دا که‌ رووداوه‌کانی سه‌قزوناوچه‌کانی له‌ نزیکه‌وه‌ دیوه‌و  نووسیوه‌ته‌وه‌.

"حاجی مسته‌فا ته‌یموورزاده‌"ساڵی 1311مانگی له‌ شاری سه‌قز له‌دایک بوه‌ و له‌ساڵی 1317داچوه‌ته‌ قوتابخانه‌ی شار که‌ ته‌نیا قوتابخانه‌ی کاتی خۆی بوه‌و له‌ لایه‌ن مه‌رحوومی "حاجی ئیفتخاری ئه‌مینی" وچه‌ند هه‌ڤاڵێکی له‌ ساڵی 1297بۆیه‌که‌مجاربه‌ردی بناغه‌ی قوتابخانه‌ی ره‌سمی له‌شاری سه‌قزدانراوه‌ که‌ ته‌یموورزاده‌ له‌و مه‌دره‌سه‌وه‌ ده‌ستی داوه‌ته‌ ده‌رس خوێندن وهه‌تا راده‌ی دیپلۆمی ئێستای خوێندوه‌ و به‌رده‌وامیش سه‌رقاڵی خوێندنه‌وه‌ی گوڵستان وبوستان وکتێبه‌کانی باوی ئه‌وسه‌رده‌مه‌بوه‌  هه‌روه‌ها مه‌رحوومی ته‌یموورزاده‌ کتێبێکی له‌سه‌ر تاڵان وبڕۆ وشه‌ڕی سه‌قز به‌ناوی "وه‌حشه‌تی سه‌قز یان ژیانی سه‌رسنووری" نووسیوه‌و له‌ کتێبخانه‌ وبه‌ڵگه‌نامه‌ی کورده‌واری دایه که‌ ئه‌م کتێبه‌ به‌هه‌وڵ وکۆششی نووسه‌ری سه‌قزی مه‌رحووم "تۆفێق ئه‌مینیان " هه‌روه‌ها مه‌رحووم حه‌مه‌ئاغای عه‌باسی" یارمه‌تی ماڵی دراوه‌و بڵاوبوه‌ته‌وه‌ که‌ هه‌ر ئه‌م کتێبه‌ له‌م دواییانه‌دا به‌ڕێز کاک شابازی موحسینی که‌ ئێستا سه‌رقاڵی  خوێندنی ده‌وره‌ی دوکتوراکه‌یه‌تی به‌شێوه‌یه‌کی جوان ویراستاریکردوه‌و له‌ سه‌رینووسیوه‌ته‌وه‌و دووباره‌ چاپی کردوه‌ته‌وه‌‌.

حاجی مسته‌فا له‌وکه‌سانه‌بوه‌ که‌ وه‌ک پیاوماقوڵێک چاوی لێکراوه‌و حه‌سابی له‌سه‌رکراوه‌  ماوه‌یه‌کی زۆر به‌رپرسی کاروباری ته‌نیا نه‌خۆش خانه‌ی شاری سه‌قز بوه‌و هه‌ر له‌م روه‌یشه‌وه‌ ئاگه‌داری زۆر ته‌نگ وچه‌ڵه‌مه‌ی سه‌ر رێی ژیانی خه‌ڵک بوه‌ که‌ توانیویه‌تی به‌شێک له‌ورووداوانه‌ی شاری سه‌قز بنووسێته‌وه‌ که‌ ئه‌وه‌یشی ئه‌گه‌ر نه‌یتوانیبێت بینووسێته‌وه‌ هه‌ژار گوته‌نی (یان له‌ ترسان یان له‌برسان) دا بوه‌ .

ره‌نگه‌ له‌م "ناساندن"ه‌دا مه‌جالی ئه‌وه‌مان نه‌بێت هه‌تا به‌ش به‌به‌شی کتێبی "وه‌حشه‌تی سه‌قز" ی حاجی ته‌یموورزاده‌ به‌ته‌وای شیبکه‌ینه‌وه‌و شرۆڤه‌ی بکه‌ین هه‌ربۆیه‌ به‌هێنانه‌وه‌ی شێعرێک له‌ کتێبه‌که‌دا به‌سه‌نده‌ئه‌که‌ین و پێمان وایه‌ بتوانێت وێنه‌و دیکۆممێتێک له‌ ژیانی پڕچه‌رمه‌سه‌ری ئه‌وکاتی خه‌ڵک بدابه‌ده‌سته‌وه‌ .

.....  له‌کاتێکدا که خه‌ڵک ‌ له‌به‌ر شه‌ڕوشۆڕه‌ یه‌ک له‌دوای یه‌که‌کانی شاری سه‌قزوده‌وروبه‌ری ئاواره‌ی گونده‌کان ده‌بن حاجی مسته‌فای ته‌یموورزاده‌یش په‌ڕیوه‌ی گوندی "کیسه‌ڵان" ده‌بێ وته‌نیا شتێک که‌ له‌ده‌ستی دێ هۆنینه‌وه‌ی ده‌سه‌شێعرێکه‌ به‌ زمانی فارسی که‌ گله‌یی له‌و بارودۆخه‌ ئه‌کات و‌ له‌ لاپه‌ڕه‌ی 39 ،40،41،42 ی کتێبی "وه‌حشه‌تی سه‌قزدا ده‌ڵێ :

 

الله ای چرخ گردون تا بکی آخردلم خون شد

                                 ازاین فریاد رستاخیز چشمم رود جیحون شد

شدم ققنس ایا گردون زآه تاروتون هردم

                                 نه من تنها بدین حالم هم عالم چو مجنون شد

          که خاک پاک ایران یکسره خاپورو ویران شد

غمم با عالمی تنها که من تنها همه عالم

                                  ندید است این زمان کس را زدور حضرت آدم

دل ریش به پیچ وخم چو زلف مهوشان دائم

                                  چه بلوایست ای گردون بفرق امت خاتم

           فلک اندر فلک برحال ماها زاروگریان شد

الا ای چرخ گردنده بشو شرمنده یک گاهی

                                    بسوزد خاطرت بر آه مظلومان سحرگاهی

به چشمت ذره باشد همه عالم زبی باکی

                                    بجز کج بازی وحیله نباشد دیگرت راهی

            هزاران چشمها از کرده تو زارو گریان شد

فغانو آه مظلومان بچرخ هفتمین آمد

                                     صدای شورو واویلا زجمع مسلمین آمد

فلک تاکی دراین غصه همه عالم گرفتاراست

                                      اصول احمدی برخارج دین هاهین آمد

              دل عالم دراین حسرت کباب آسای بریان شد

مسلمانان ایرانی چوگواندار خم چوگان

                                      جو مغناطیس بربایند گاهی این وگاهی آن

جهانداری نه این باشد الا ای خسرو ایران

                                 نگاهی رحم کن گاهی  براین خاک وبراین سامان      

              فلک با صد هزاران چشم ازاین اوضاع حیران شد

مگردین مسلمانی بیک دفعه شده فانی؟

                                  به آسانی شده ناسخ مگر آیات قرآنی

نباشد کفر گفتارم و زکار چرخ بی زارم

                                  زکافر هادل آزارم هتا کی این پریشانی

               زعصر یسرام شبهه که نقص دین و قرآن شد

مسلمانان اکرادی گرفتارند بسه ملت

                                  یکی مالش یکی جانش  یکی خرج از پی دولت

باین سه گرفتاروذلیل وخوارو گردن کج

                                  روا باشد کجا آخر یکی خر دل به سه قسمت

              روا گرناروا ایران زهرجا تیره باران شد

اگر ایرانیم ایران نباشد داخل پیکار

                                   اگر ما بیطرف هستیم چه باشد غارت کشتار

تخصم در دولهای دگر مارا چه دخلی هست

                              بجز بیعت بدو دولت نباشد چاره ماچار

                 زقانون گشت چون خارج چه لازم کز او برهان شد

اگر زینها یکی غالب حساب از جمع مغلوبیم

                             به مطلب گرشود فایض یکی ما غیره مطلوبیم

چوکاراین است جان من تو ترک جان و سیرت کن

                             مزن دم هرچه باداباد ما خورشید محجوبیم

                  مریض قلب خود را گو یقین خارج زدرمان شد

ندارد خاک اکرادی مسلم صاحبی حالا

                             محاصر کرده اند اورا هم از اطراف  و از بالا

سپرآسا شده اکنون زبین مدعی دولت

                             برس برداد ما یارب توی والیو والا

                       ضعیفان کار ره سامان که نامت سازگاران شد

اگر انگلیس گر روس ست ویاخود شاه ایران است

                              اگرسلطان عثمانی اگر اطریش گر آلمانست

شود صاحب یکی زینها که ما آسوده بنشینم

                              بدین خود شود ثابت هر آنشخصی مسلمانست

              اراین بهتر زدشت کوه هامون زارو ویلان شد

خداوندا بحق خود بکن رحمی به حال ما

                              نباشد غیره ایرانی کسی دیگر زوال ما

معظم دولتی آخر نویدی از ره الطاف

                               زعدل وداد بنماید یکی لحظه سوآل ازما

               تمام اکراد وحش کوهساران شد

زلطف دولت ایران یکی ماراشود سالار

                               که آسوده زناموس زهجره ت فارغ ازکشتار

زمانی از جوادی نی زمانه شاد بنشینم

                               قضا خوانیم فرض حق پی آمرزش غفار

               نیم نآمید ازباری که او آمرزگان شد

دوچشمانم برآبست دلم از غصه پرجوش است

                               بحرفم رقت آورد آنکس که باهوش است

بس است ای "مصطفی" جانا زبان را حافظ سردان

                               شود حالی زگفتارت مگر آنکه بیهوش است

                همه ایرانیان با حمیت دیده گریانشد.

حاجی مسته‌فا له‌ ژیانی هابه‌شی دا نه‌کوڕ نه‌ کچ هه‌رمناڵی نه‌بوه‌ وهه‌ندێک باخچه‌وبه‌راوی له‌ شه‌قامی ساحلی ئێستا دا هه‌بوو که‌ زۆرتر هاوینان ئه‌کرانه‌ سه‌وزه‌و ته‌ره‌کاڵ وبێستان چایی  که‌ خه‌ڵک ئه‌وشوێنه‌یان به‌ "باخچه‌" ناوی ئه‌بردکه‌ ماڵی حاجی ته‌یموورزاده‌یش هه‌رله‌و شوێنه‌دا بوو هه‌ربۆیه‌  حه‌سه‌ن زیره‌کی ده‌نگ خۆش له‌ بیره‌وه‌ری وبه‌سه‌رهاتی خۆیدا ده‌ڵێ (که‌ ماشینه‌که‌ ئاگری گرت وئه‌وگه‌نجه‌ی تێدا سووتا له‌ به‌رماڵی "حاجی ته‌یموورزاده‌" له‌ شه‌قامی ساحلی ده‌بێت...) که‌  هه‌ربه‌هۆی ئه‌و زه‌وی وزاره‌وه‌ که‌ حاجی هه‌یبوو  جارێکیان حاجی له‌سه‌رقه‌برانی رێی مه‌لقه‌ره‌نی خه‌ریکی قورئان وفاتیحه‌ خوێندنله‌سه‌رمه‌زاری که‌س وکاری  ئه‌بێ له‌کاتێکدا که‌ سه‌رقه‌بران چۆڵ ده‌بێت لاوێک که‌ بنه‌ماڵه‌که‌ی له‌سه‌ر ئه‌وباخچانه‌ کاریان ئه‌کرد له‌ دواوه‌ په‌لاماری حاجی ئه‌داو ده‌ست ئه‌نێته‌ بینی وهه‌تا سه‌رحه‌دی مه‌رگی ئه‌با وکوڕه‌ واده‌زانێ مردوته‌واوبوو هه‌روابه‌بێهۆشی به‌جێی ده‌هێڵێ و ده‌ڕوا...  که‌ ئه‌وجاره ‌یان حاجی نامرێت وله‌دوایدا کوره‌یش ئه‌بینێته‌وه‌ و  دواماوه‌یه‌ک ئه‌یبه‌خشێت ولێی خۆش ئه‌بێت . به‌داخه‌وه‌ ئه‌م تاقه‌ مێژوونووسه‌ ی سه‌رده‌می خۆی له‌ سه‌قزدا له‌ساڵی 1370هه‌تاوی کۆچی دوایی کردوه‌و له‌ گۆڕستانی رێگای مه‌ڵقه‌ره‌نی ئه‌سپه‌رده‌ی خاک کراوه ، که‌ رۆژنامه‌ی که‌یهان له‌ هه‌واڵی کۆچی دوایی حاجی دا به‌م شێوه‌ی خواره‌وه‌ ئه‌نووسێت:

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:9  توسط رحیم بصیری  | 

عکسهای از کاروانسرای تاجوانچی

از سایت:http://www.sharnews.com

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:6  توسط رحیم بصیری  | 

فیلتر شکنها

آدرس چند فیلتر شکن


http://www.mortgage-note.org
http://www.country-wide.org
http://www.car-accident-attorney.org
http://proxyorg.blogspot.com
http://www.va-refinance.org
http://www.refinance-leads.org
http://www.refinance-newyork.org
http://www.refinance-rental-property.org
http://www.texas-refinance.org
http://www.com-india.org
http://roastbeefproxy.info
http://www.surfco.info
http://www.picxworld.com
http://www.proxypros.net
http://no-filter-proxy.blogspot.com
http://www.usproxy.uni.cc
http://www.surfconnect.info
http://www.surfgames.info
http://www.edufree.info
http://www.spinsurf.net
http://www.myspaceproxynow.info
http://may10.host4c.com
http://filter02.mavashoma.info
http://www.getcreditcard.us
http://goinvisible.blogspot.com
http://www.vhide.info
http://www.securejots.com
http://www.glushproxy.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:5  توسط رحیم بصیری  | 

زی زی

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:19  توسط رحیم بصیری  | 

اینجا بهشت کودکان است

اینجا بهشت کودکان است

گاهی اوقات از دیدن این همه امکانات که در اختیار کودکان مناطق کردنشین قرار دارد در پوست خود نمی گنجیم.چقدر در اینجا به حقوق آنها توجه می شود و چقدر خوب بندهای کنوانسیون منع کار برای کودکان رعایت می شود.سازمانهای بین المللی ما برای فراهم آوردن زندگی راحت برای کودکان ستایش می کنند.

کودکان ما بدون دغدغه بر سرکلاسهای درس حاضر می شوند و وظیفه نان آور بودن را به بزرگترهایی سپرده اند که هنگام به دنیا آوردن آنها فکر تربیت صحیح و  زندگی بدور از استرس کودکانشان بوده اند.

-این وضعیت مطلوب در روستاها و مناطق حاشیه ای بیشتر به چشم می خورد.کودکان در حال بازی،بزرگترها در حال کار شرافتمندانه.

کار برای کودکان؟!!!تنها چیزی که در اینجاها خبری از آن نیست.مگر میشود کودکان 12-13 ساله به جای بودن در کانون گرم خانواده هایشان در شلوغی مراکز خرید شهر با التماس از دیگران بخواهند که چیزی از آنها بخرند؟هرگز باورمان نمی شود.در اینجا خانواده ها تلاش می کنند از هر موقعیتی برای تفریح کودکان استفاده کنند.مگر یادتان رفته اینجا کردستان است .جای که کودکان در ناز و نعمت زندگی می کنند.

این وضع مطلوبی که برایتان گفتیم در شهر دوستداشتنی بانه بسیار مطلوب تر است.در این شهر مرزی هرگز نمی توانید مسافران مهربانی را ببینید که قصد خرید کالای هزار تومانی را به قیمت پانصد تومان از کودکان با نشاط ما داشته باشند.و هرگز نخواهید دید

بانه برای کودکان حاشیه مانند بهشتی می ماند که کودکان شهرهای دیگر حسرت یک لحظه بودن در آنجا را می خورند

چقدر از اینکه می بینیم آرزوهای کودکانه آنها برآورد می شود خوشحالیم و مانند سایر نقاط جهان دیگر جلوی ویترین مغازه ها اثری از کودکان ژنده پوش و تنهایی نیست که با انگشت چیزهایی را نشانه می روند.اینجا همه هم و غم والدین صرف آرامش کودکان می شود.

چقدر خوب است که هیچ کجا نمی توانید کودکان کار را ببینید که از هر فرصتی برای شمردن کاسبی آنروزشان استفاده می کنند تا شاید امروز پول بیشتری برای والدینشان هدیه ببرند،باشد که لبخندی از روی محبت نثارشان شود.

احساس غرور عجیبی در ما به وجود آمده است.دنیای شاد کودکان در اینجا رنگ و بوی زیباتری دارد با این همه نمیدانم چرا چند روزی است خواب به چشممان نمیرود و در عین احساس غرور نمی توانیم سرمان را بالا نگه داریم؟

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:15  توسط رحیم بصیری  | 

 

راننده بدون گواهينامه جان يك تن را گرفت

بعد از ظهر جمعه 4/3/86 جواني مشغول رانندگي با ماشين پاترول در منطقه‌ي "سرشيو" به علت سرعت زياد كنترل ماشين را از دست داده و در سر يك پيچ (بين قشلاق و "كچل ميان") با جواني 17 ساله به نام "رێبوار راهرو"  در كنار جاده برخورد و نامبرده در جا كشته ميشود.   

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت 0:56  توسط رحیم بصیری  | 

عکس هه رمی دولی سقز

هه رمیدول روستایی مرزی سقز

هه‌رمي‌دول،شهرستان سقزهه‌رمي‌دول،شهرستان سقز

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 0:29  توسط رحیم بصیری  | 

تسلیت

درگذشت ‌آوا شناس كرد دكتر علي رخزادي

دكتر علي رخزادي استاددانشگاه،خالق اثر جاوادانه" آواشناسي دستورزبان كردي"در سپيده دم روز5شنبه27/2/1386دراثرعارضه قلبي وريوي دارفاني راوداع گفت.

وي در روستاي"خاڵه وازه"ازتوابع"خوڕخوڕه"سقز دردامنه كوههاي چهل چشمه سال 1324ديده به جهان گشود.

رخزادي داراي مدرك دكتراي زبان وادبيات فارسي از دانشگاه تهران بود.نامبرده سواي تدريس در دانشگاههاي كردستان به تصحيح وتاليف اشتغال داشت و كتابهاي زيادي از جمله:آواشناسي ودستورزبان كردي وفارسي،مطابقت آوايي واژگان زبان فارسي وپهلوي و...از خود به يادگار گذاشته است.

دكتر رخزادي عضو مجمع علمي زبان كردي ايران و رئيس دانشكده زبان و ادبيات فارسي و مدير گروه اين رشته در دانشگاه آزاد سنندج بود.

نويسندگان،فرهنگيان و دانشگاهيان و ویبلاگ" ریگا" اين ضايعه را به خانواده‌ي وي و جامعه‌ي دانشگاهي كردستان تسليت عرض مي نمايند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 0:14  توسط رحیم بصیری  | 

حكم قصاص يكي از اهالي "خرمتا" در تهران

حكم قصاص يكي از اهالي "خرمتا" در تهران

حكم قصاص "جمال .ب"محكوم  ساله اهل روستاي "خرمتا" روز سه‌شنبه 35 ارديبهشت در تهران اجرا شد.

وي از سه سال قبل به دليل قتل يك تن در زندان به سر مي برد.

 بر اساس شنيده ها دليل اقدام به قتل "جمال.ب" مسائل ناموسي بوده است.

گفتني است همسر وي نيز به جرم مشاركت در قتل مجرم شناخته شده و در زندان به سر ميبرد.

 
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 2:4  توسط رحیم بصیری  | 

مرگی لاویک

مۆتۆڕ سوارێک له‌ جاده‌ی سه‌قز- بۆکان گیانی له‌ده‌ست دا

Tuesday, May 15 ، 23:11:22


ڕۆژى 2 شه‌ممه‌ 24ى بانه‌مه‌ر مه‌ئمورانى هاتوچۆ له‌ جاده‌ى بۆکان -سه‌قز پێوشوینى ماتۆرسواریک ده‌که‌ون که‌ کڵاوى ئیمه‌نى له‌ سه‌ر دابوو.


ماتۆر سواره‌که‌ که‌ خۆ به‌ ده‌سته‌وه‌ نادا به‌ هۆى ئه‌وه‌ کونترۆلى خۆى له‌ ده‌ست ده‌دا ده‌چیته‌ ژێر سایپایه‌ک به‌ داخه‌وه‌ گیانى له‌ ده‌ست ده‌دا.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 2:3  توسط رحیم بصیری  | 

توقف راسان

اختلافات دروني گريبان تنها جريده شهر را گرفته است

توقف موقت انتشار راسان

در پي شايعاتي مبني بر اختلافات داخلي در ماهنامه راسان،از چند روز پيش -و با عدم انتشار شماره ارديبهشت اين ماه‌نامه- اختلافات مطرح شده قدري علني تر شد.

بر اساس اخبار رسيده اختلاف‌نظر مابين مدير مسئول و سردبير دليل عدم انتشار شماره ارديبهشت راسان است و به نظر مي رسد من بعد شاهد انتشار اين ماهنامه با سردبيري صلاح محمدي نخواهيم بود.

تحريريه راسان از ابتداي هفته تاكنون با برگزاري جلسات رسمي و خصوصي سعي در حل مشكل داشته كه تاكنون تلاش آنها بي نتيجه مانده است.

شايعات پيرامون راسان و دلايل به وجود آمدن مشكل كنوني و جداشدن سردبير از كادر فعلي در شهر فراوان است

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 1:59  توسط رحیم بصیری  | 

گول

                                          

 

پیشکه ش به خه لکی سقز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 1:21  توسط رحیم بصیری  | 

غروب


نظر بدهید  

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 0:58  توسط رحیم بصیری  | 

روستای طاله جر

طبيعت مناطق اطراف سقز به روزهاي به غايت ديدني خود نرم نرمك نزديك مي شود.يكي از زيباترين روستاهاي منطقه سرشيو طاله جر است كه به دليل موقعيت جغرافيايي خاص هميشه مورد توجه گردشگران محلي بوده است.

بي‌صبرانه منتظر فصل ريواس هستيم

 

 

 

 

 

 

از سایت    http://www.sharnews.com/

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 0:29  توسط رحیم بصیری  | 

راهنمایی عضویت

اگر می خواهید از آخرین آخبار شهر سقز

 

مطلع شوید در لینک ما عضو شوید

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 1:31  توسط رحیم بصیری  | 

آلا

کردستان سلام بر نشان

 

مقدست

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 0:28  توسط رحیم بصیری  | 

عکس بازار سقز

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 19:3  توسط رحیم بصیری  | 

مسجد جامع

نمایی از مسجد جامع از بلوارانقلاب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 19:2  توسط رحیم بصیری  | 

میدان عقاب(هه لو)

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:58  توسط رحیم بصیری  | 

عکس

 

 

عکسهای از روستای کمنتو

 

 

كمنتو-كه‌مه‌تو

كمنتو-كه‌مه‌تو

كمنتو-كه‌مه‌تو

كمنتو-كه‌مه‌تو

كمنتو-كه‌مه‌تو

كمنتو-كه‌مه‌تو

 

عکس از     http://www.sharnews.com/

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:30  توسط رحیم بصیری  | 

عکس

روستاي خوشدره در بخش سرشيو سقز

 

عکسها از سایت http://www.sharnews.com/

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:17  توسط رحیم بصیری  | 

مبارزه بابد حجابی

طرح برخورد با بدحجابي در سقز آغاز شد

طرح سراسري مبارزه با بدحجابي به سقز نيز رسيد.عصر روز دوشنبه 17 اردبيهشت ماه،نيروي انتظامي در ميادين اصلي شهر مستقر شده و به برخورد با مصاديق بدحجابي پرداختند.به گزارش خبرنگاران ما از سطح شهر، نيروي انتظامي كه اين بار از نيروي هاي بانوي خود استفاده مي كرد جداي از تذكر به خانمهاي بدحجاب اقدام به دستگيري چند نفر نيز نمودند.

بر اساس مشاهدات ما چند مورد از دستگير شدگان با اعمال فشار به داخل خودروهاي(سمند) نيروي انتظامي هدايت مي‌شدند و در ميدان جمهوري برخي از دستگيرشدگان همراه با شوهرانشان بودند.

لازم به ذكر است اين برخوردها در مدت كمتر از يك ساعت انجام گرفت و بانوان مامور نيروي انتظامي خيابان هاي اصلي شهر را به نوبت كنترل مي نمودند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 18:12  توسط رحیم بصیری  | 

مبارزه بابد حجابی(تصویری)

 گزارش تصویری از طرح مبارزه با بدحجابی در جامعه

                        

   

              

                                                            

                                                                                          عکس از لینک آسو سالح

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 2:55  توسط رحیم بصیری  | 

 دادگاهی سران رژیم بعث به اتهام ژینوساید ملت کوردستان ( انفال) روز سه شنبه به ریاست محمد العریبی از سوی دادگاه عالی جنایی عراق آغاز شد.

به گزارش PUKmedia_ در این جلسه وکیل متهم " حسین رشید " یکی از اعضای ارشد ارتش عراق در عملیات انفال در کوردستان به دفاعیات از موکل خود میپردازد.

جلسه پنجاه و ششم این دادگاهی روز گذشته برگزار شد.

در جلسه روز گذشته که همه متهمان و در راس انها علی حسن المجید ملقب به " علی شیمیایی " حضور داشتند، وکیل صابر الدوری رئیس سابق سازمان اطلاعات ارتش عراق دفاعیاتی در خصوص موکل خود ارائه داد.

همچنین در جلسه پیشین ،وكیل طاهر توفیق العانی، یكی دیگر از متهمان پرونده انفال لایحه دفاعیه از موکل خود را خود به دادگاه ارایه داد.

در جلسات قبلی دادستان دادگاه انفال صدور حكم اعدام در خصوص علی شیمیایی و چهار متهم دیگر این پرونده را خواستار شده بود.

عملیات انفال در سالهای 1987 و 1988 به منظور نسل کشی و ژینوساید ملت کوردستان در مناطق مختلف کوردستان به فرماندهی علی حسن المجید ملقب به علی شیمیایی نماینده تام الاختیار صدام انجام گرفت و در جریان این جنایت ضد بشری بیش از 182 هزار نفر از ساکنان کوردستان قتل و عام گردیدند و بیش از 4500 روستای کوردستان با خاک یکسان گردید.

 


 کلیه حقوق برای سایتwww.kurdishstudents.com محفوظ است. مدیریت سایت در ویرایش مطالب ارسالی آزاد است.

برای ارتباط با ما مطالب خود را به info@kurdishstudents.com بفرستید.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 2:47  توسط رحیم بصیری  | 

وینه

  
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 2:33  توسط رحیم بصیری  | 

شیعر

خۆشه‌ویستم،
لێوی خۆمانمان داخکرد
بۆ ئه‌وه‌ی یه‌کتر ماچ نه‌که‌ین
سه‌ری په‌نجه‌کانمان وه‌کوو سه‌رته‌رزی مێوه‌کان لێکرده‌وه‌
تا ده‌ست له‌ یه‌کتری نه‌ده‌ین
بیر له‌ چ عه‌شقێک بکه‌مه‌وه‌
                                                                                       (به‌ختیار عه‌لی)

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 2:32  توسط رحیم بصیری  | 

هه‌ركام له‌ ئاخ‌و ناڵه‌كانی‌ ئه‌و، هه‌ناسه‌ی‌ ژیانی‌ ژنانی‌تره‌

هه‌ركام له‌ ئاخ‌و ناڵه‌كانی‌ ئه‌و، هه‌ناسه‌ی‌ ژیانی‌ ژنانی‌تره‌

 


(پێشكه‌شه‌ به‌ رۆحی‌ دۆعا، ئه‌و كیژه‌ كورده‌ی‌ كه‌ بووه‌ قوربانیی‌ جه‌هل‌و نه‌زانی‌ تاریكبیران)

رۆژین
ئه‌رێ‌ باوه‌ڕمان به‌ چۆن ژیان‌و بۆ ژیان هه‌یه‌ كه‌ چرپه‌ی‌ هه‌زاران رۆحی‌ سه‌رگردان له‌ ناخماندا قڕ ده‌كه‌ین. ئه‌مرۆ به‌ هه‌زاران هاوار له‌ سینگی‌ ئه‌م نیشتمانه‌دا په‌نگ ده‌خۆنه‌وه‌‌و له‌ سووچه‌كانی‌ ئه‌و گۆڕستانه‌ قاقڕه‌دا سه‌ر ده‌نێنه‌وه‌.


ئه‌و چ پاك‌و بێ‌ خه‌وش پێوشوێنی‌ رێیه‌ك كه‌وتووه‌ شوێن پێی‌ هه‌ڵ‌ ناگیرێ‌‌و ئێمه‌ش، حه‌قایه‌تێك كه‌ من‌و تۆ نووسیومانه‌ته‌وه‌ پێكه‌و، بوونمان هه‌ڵ‌ ناگرێ‌، نا. باوه‌رێك كه‌ له‌ مه‌نزڵگه‌ی‌ ئه‌م نیشتمانه‌ مه‌نفایه‌دا ساباتێك شك نابا بۆ پشوودان. نیشتمانێك كه‌ به‌ هه‌زاران گورگی‌ دڕ پێوشوێنی‌ كه‌وتوون، ئه‌و شوانێكی‌ دڵسۆز شك نابا كه‌چی‌ عه‌ودالی‌ خۆشویستنه‌و له‌ لێدان كه‌وتنی‌ دڵی‌ پر حه‌سره‌تی‌ هێشتا تینوێتی‌ گوڕگه‌ خوێنمژه‌كانی‌ نه‌شكاندووه‌. كوت كوتی‌ دڵی‌ گڕ گرتووی‌ له‌ لایه‌ك كه‌وتووه‌‌و خه‌ونی‌ نووستووی‌ ژنانی‌ دیكه‌ش هه‌ر به‌پێوه‌.
باسی‌ ئێمه‌ش به‌سه‌رهاتی‌ خه‌ڵكێكه‌ كۆڵه‌باری‌ خه‌میان ئه‌وه‌نده‌ی‌ دی‌ قورسایی‌ خستۆته‌ سه‌ر رێگای‌ ماندوویان. له‌و خه‌ڵكه‌ی‌ كه‌ منداڵی ناخی‌ خۆیان به‌ كه‌لوپه‌لی‌ یاری‌یه‌كانی‌ ئه‌م جیهانه‌ تێ‌ په‌ڕاندووه‌‌و له‌ ته‌نیشت چۆماوی‌ ژیان بۆ نغرۆ بوونی‌ گه‌می‌ ئاواتیان شین‌و شه‌پۆریانه‌‌و پێكی‌ ئازار هه‌ڵ‌ ده‌ده‌ن، ژان‌و مه‌ینه‌تێكی‌ بێ‌ كۆتا‌و هه‌تا هه‌تا‌و هه‌ر هه‌مووشی‌ له‌خۆمان‌و بۆ خۆمانه‌.
ئێمه‌ نیگای‌ دڵۆڤانی‌ بۆ یه‌كتر دیستێنینه‌وه‌، به‌ڵام سه‌د ئاخ كه‌ قه‌ت یه‌كتر نابینینه‌وه‌. مه‌گه‌ر خۆشویستن دێ‌ تا سنورێك بناسێ‌؟ مه‌گین خۆشویستن ئیمانی‌ به‌ ره‌گه‌ز‌و نیشتمان‌و ئایینه‌؟ چۆن ده‌توانین له‌ نیشتمانی‌ پیرۆزی‌‌و پاكی‌دا باس له‌ نێزه‌‌و تفه‌نگ‌و گولله‌ بكه‌ین؟ تۆ بڵێی‌ مرۆڤایه‌تی‌ له‌و هه‌رێمه‌ كۆچی‌ كردبێ‌، یان مردبێ‌؟ یانی‌ ده‌بێ‌ چاوه‌ڕوانی‌ حه‌زره‌تی‌ مسیح بین تا هه‌ناسه‌ی‌ ژیان به‌به‌ری‌ ئه‌و مردوویه‌دا بكاته‌وه‌ تا  ئێمه‌ش ناوێكمان له‌ مێژوودا بمێنێ‌؟‌و بۆچی‌ هه‌موو كات عه‌واڵی‌ ناو‌و ناوبانگین؟ تۆماری‌ ناو له‌ نێو لاپه‌ره‌كانی‌ مێژوو دا چیمان پێ‌ ده‌به‌خشێ‌؟ مه‌گین مێژوو باس له‌ مافی‌ پێخۆست كراوی‌ ئه‌و خه‌ڵكه‌ ده‌كا كه‌ ئێوه‌ داگیرتان كردووه‌...نا، مرۆڤایه‌تی‌ هێشتا زیندووه‌، هه‌ناسه‌ ده‌دا، ئه‌وه‌ مافی‌ ره‌وای‌ هه‌ر كه‌سێكه‌ كه‌ ته‌می‌ مه‌رگ دێ‌‌و خه‌ریكه‌ دایده‌پۆشێ‌. چۆنه‌ ئه‌و پیاوه‌ی‌ عه‌وداڵی‌ ئازادییه‌ به‌ڵام خۆی‌ دێ‌‌و ئازادی‌ قڕ ده‌كا، خۆی‌ پێ‌ دێموكراته‌ به‌ڵام له‌ ماناكه‌ی‌ تێ‌ ناگا.
بڵێی‌ ئازادی‌ نه‌ته‌وه‌كان واژه‌یه‌كی‌ نامۆ بۆ تینوانی‌ ده‌سه‌ڵات بێ‌ كه‌ وه‌ك پاشایه‌ك قه‌لغانی‌  بۆ ده‌گرن؟ له‌ دێموكراتیك ده‌په‌یڤن‌و دوورن دوور له‌و چه‌مكه‌.
چۆن له‌و هه‌رێمه‌ی‌ حكوومه‌ت، گه‌لی‌‌و دێموكراتیكه‌ مافی‌ خه‌ڵك ژێر پێ‌ ده‌نرێ‌‌و سه‌ربه‌ستی‌ پشووش یاساغ ده‌بێ‌؟ چۆن به‌س له‌به‌ر خۆیان مرۆڤه‌كان ده‌كێشنه‌ پای‌ سێداره‌‌و مه‌حكووم به‌ نه‌مان‌و فه‌وتانیان ده‌كه‌ن؟
یاسا پشتیوانه‌ جگه‌ له‌ ژنان‌و منداڵان، به‌ردباران، خۆسوتاندن‌و ئیعدام هه‌ر دێ‌‌و نه‌براوه‌ته‌وه‌‌و ئێمه‌ش خه‌مسارد له‌ته‌نیشتی‌ تێ‌ ده‌په‌رین.
به‌رخودان چ واژه‌یه‌كی‌ جوان‌و رازاویه‌ به‌ڵام ده‌توانین بۆ تۆ‌و من‌و ئه‌و به‌كاری‌ بێنین، نا، چونكی‌ هیچمان به‌ باوه‌ڕی‌ خۆ ناسین نه‌گه‌یشتووین. تا خۆشویستن‌و خۆشه‌ویستی‌ بۆ یه‌كتر ژیان هه‌رس بكه‌ین.
مێژوو دووپات ده‌بێته‌وه‌، سه‌ره‌تا ئه‌وه‌ مه‌نسووری‌ حه‌للاجه‌ كه‌ له‌ پێنا‌و خۆشه‌ویستی‌ له‌ سێداره‌ ده‌درێ‌‌و ئه‌وی‌ تریان ئه‌وه‌ كه‌ به‌ ئیمان به‌ جوانی‌‌و خۆشه‌ویستی‌ هه‌ناسه‌یان لێ‌ بڕی‌. ئه‌و هێمای‌ به‌رخۆدان بوو، نوێنگه‌ی‌ هه‌موو جوانی‌یه‌كانی‌ ناخی‌ مرۆڤ، چونكی‌ له‌ سنووری‌ ره‌گه‌ز‌و جیایی‌ ئاینیه‌كان تێ‌په‌ڕی‌‌و قه‌فه‌سی‌ ته‌نگی‌ ده‌وری‌ خۆی‌ شكاند.
ئه‌و له‌ خه‌یاڵگه‌ی‌ مرۆڤه‌كان دا یه‌كبوونی‌ ژیانده‌وه‌‌و ئێمه‌ی‌ تێ‌ گه‌یاند كه‌ یاساكان‌و ده‌سه‌ڵات به‌س بووكه‌ڵه‌یه‌كی‌ قورمیش كراون كه‌ قورمیش ده‌كرێته‌وه‌ كاتی‌ به‌سه‌ر چونیان هه‌یه‌. ئه‌و سه‌رتاپا باوه‌ڕ‌و ئیمان‌و شۆرشگێر بوو، ئه‌و سنوره‌كانی‌ به‌زاند‌و گشتی‌ خسته‌ ژێر پێی‌ خۆی‌‌و چریكه‌ی‌ سه‌ربه‌ستی‌‌و رزگاری‌ چڕی‌.
مه‌رگی‌ جه‌سته‌ مه‌رگ‌و نه‌مان نیه‌، ئه‌وه‌ خه‌ڵكن كه‌ مردوون‌و ده‌ست له‌سه‌ر نێزه‌‌و په‌له‌پیتكه‌ درووشمی‌ سه‌ربه‌ستی‌ ده‌ڕشێنه‌وه‌. ژنێكی‌ یه‌كسانخواز ناتوانێ‌ خۆی‌ له‌ یاسا‌و رێساكانی‌ كۆن‌و سواودا قه‌تیس بكا ته‌نانه‌ت ئه‌گه‌ر هه‌ناسه‌شی‌ لێ‌ بستێننه‌وه‌،‌و به‌ردبارانیشی‌ بكه‌ن. لێره‌دایه‌ كه‌ تێ‌ ده‌گه‌ین خۆشویستن چه‌نده‌ پڕ بایه‌خ‌و پیرۆز‌و ئه‌و چۆن له‌ باوه‌شی‌ ته‌نیایی‌ خۆیدا به‌ها‌و نرخی‌ خۆشه‌ویستی‌دا.
هه‌ركام له‌ ئاخ‌و ناله‌كانی‌ ئه‌و هه‌ناسه‌ی‌ ژیانێكن بۆ ژنانی‌ دیكه‌‌و هێمای‌ باوه‌ڕ به‌خۆ بوونی‌‌و پیرۆزی‌ خۆشه‌ویستی‌ بوون. سه‌رده‌مێك ژنان به‌بێ‌ هۆ زینده‌ به‌گۆر ده‌كران، به‌ڵام ئه‌مرۆ به‌ مه‌به‌ست‌و ئامانجه‌وه‌ زینده‌ به‌گۆڕ ده‌كرێن.
ئه‌وه‌ هێمای‌ سه‌ركه‌وتن‌و براوه‌ بوونی‌ هه‌موو ژنانه‌‌و ئه‌وه‌ش كه‌ ئێمه‌ش ده‌توانین له‌وبه‌ری‌ خه‌ونه‌كانمانه‌وه‌ چه‌شنی‌ ئه‌و بین.

به سیری-سه قز
 
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 1:8  توسط رحیم بصیری  | 

سه‌قز: سێ‌ كه‌س له‌ ئه‌ندامانی‌ بنه‌ماڵه‌یه‌ك به‌هۆی‌ گاز گرتوویی‌ گیانیان له‌ ده‌ست دا

 
 
 

رحیم بصیری: سێ‌ كه‌س له‌ ئه‌ندامانی‌ بنه‌ماڵه‌یه‌كی‌ گه‌ڕه‌كی‌ شانازی‌ سه‌قز به‌ هۆی‌ ده‌ڵانی‌ گاز، خنكان‌و گیانیان له‌ ده‌ست دا.رێكه‌وتی‌ 8ی‌ بانه‌مه‌ڕ چوار كه‌س له‌ ئه‌ندامانی‌ بنه‌ماڵه‌یه‌ك له‌ كاتی‌ خه‌ودا به‌ هۆی‌ ده‌ڵانی‌ گاز، تووشی‌ گاز گرتوویی‌ بوون‌و له‌ ئاكامدا سێ‌ كه‌سیان به‌ ناوه‌كانی‌: حه‌مه‌ساڵح مه‌عره‌فه‌تی‌، په‌روانه‌ ئه‌حمه‌د زاده‌‌و ئاره‌زوو مه‌عره‌فه‌تی‌ كه‌ نزیكه‌ی‌ 10 رۆژ له‌مه‌وبه‌ر ببووه‌ ده‌زگیرانی‌ كوڕێكی‌ بۆكانی‌، گیانیان له‌ده‌ست دا‌و ئه‌ندامی‌ چواره‌می‌ ئه‌و بنه‌ماڵه‌یه‌ش كه‌ ناوی‌ كاروانه‌ له‌ حاڵی‌ كۆمادایه‌.


+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 0:54  توسط رحیم بصیری  | 

مطالب جدیدتر